Rodina Héžeľových zo Slanskej Huty pri Košiciach sa pred 12 rokmi rozhodla pre nezvyčajnú záľubu. Začala v záhrade chovať muflónov.
"Manžel je lesník, ponúkli nám to a neodolali sme. Spolu s našimi deťmi sme milovníci prírody a zvieratiek," vysvetlila pre TASR Mária Héžeľová. Pôvodne mali len tri zvieratá, stádo sa postupne rozrástlo až na dnešných 44 dospelých kusov, tohtoročný prírastok je 13 mláďat.
Vybraní miláčikovia dostali od členov rodiny aj mená. "Napríklad Dorka sa rada predvádza, je to taká herečka, jej syn je Lolek," hovorí s úsmevom pani Hežeľová. Muflóny nazýva rodina aj "naše kosačky". Dôvodom je, že radi dôsledne okusujú nielen trávu, ale aj ovocné stromy v záhrade.
Prvé muflóny prišli do Slanskej Huty z košickej Zoologickej záhrady. Početné stádo dnes slúži pre potreby rodiny a ako zverofarma pre lesoturistiku. Obzerať ho chodia deti z okolitých škôl, zastavia sa aj turisti.
Kopytníky si v lete pochutnávajú na tráve pri paši, ale aj na zrne, v zime jedia tiež seno, či repu. "Suchý chlieb, to je pre nich taký bonbónik," dodáva majiteľka. S kŕmením pomáhajú aj susedia, ktorí im zbierajú jablká a sušia chleba.
Pani Héžeľová hovorí, že aj muflóny majú rozum, keďže časti pozemku na pašu systematicky striedajú, aby na nich stihla vyrásť tráva. Okolo ôsmej hodiny večer dostávajú zrno. V prípade, že majitelia s kŕmením len trošku meškajú, črieda sa pri plote netrpezlivo zhromaždí a upozorňuje na seba mečaním.
Chov Héžeľovci dodnes neoľutovali. Zaznamenali aj tri raritné prípady, kedy sa narodili malé muflóny nielen na jar, ale aj na jeseň. "Čakáme, že sa tak stane aj toho roku, lebo zas mali ovečky na jar ruju, takže v jeseni bude asi ďalší prírastok," dodala chovateľka.
(tasr)