14.08.2019 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rok 2018 bol z pohľadu stavov hospodárskych zvierat mierne optimistický

Rok 2018 možno považovať z pohľadu stavov hospodárskych zvierat za mierne optimistický. Oproti roku 2017, ale najmä 2016, sa okrem dojníc zvýšili stavy všetkých sledovaných zvierat. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol predseda predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSaOS) SR Marian Uhrík.

Najväčšie zvýšenie oproti roku 2016 podľa Uhríka bolo zaznamenané v prípade stavov brojlerov, kde sa stavy zvýšili o 633.000 kusov, teda o 10,82 %. Pozitívny trend bol aj pri stavoch ošípaných. Stavy prasníc sa zvýšili o 6,61 %. Celkové stavy ošípaných narástli na 627.000 kusov, čo predstavuje zvýšenie o 2 %. Narástli aj stavy nosníc, a to o 4,04 % na 6,1 milióna kusov. V prípade dojníc bolo zaznamenané zníženie o 1,53 %.
Negatívne však podľa Uhríka vyzerá pokles stavov od roku 2005, keď sa stavy ošípaných znížili z 1,1 milióna kusov na 0,63 milióna kusov k ultimu roku 2018. Predstavuje to zníženie o 57 %. Uhrík zdôraznil, že stavy dojníc sa znížili ešte dramatickejšie, o 63 % a absolútnych 72.000 kusov. Jedine v sektore hydiny nedošlo k žiadnemu dramatickému poklesu.
Uhrík tiež upozornil na to, že zväz je pesimistický v prípade splnenia cieľa zabezpečenia 80 % sebestačnosti domácej produkcie. "Tento zámer sa absolútne nedarí plniť," podotkol. Jediné odvetvie, kde je Slovensko relatívne sebestačné, je podľa neho sektor výroby vajec.
V tejto súvislosti je podľa neho dôležitý aj vývoj spotreby mäsa v kilogramoch na obyvateľa. "Za posledné dva roky sa spotreba mäsa na Slovensku zvyšuje," poznamenal Uhrík. Spotreba bravčového mäsa je tradične najvyššia, nasleduje spotreba hydinového mäsa a hovädzieho mäsa sa spotrebuje najmenej. Podľa Uhríkových slov však má Slovensko oproti krajinám Európskej únie (EÚ) veľmi nízku spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov.
V spojitosti so znižujúcimi sa stavmi hospodárskych zvierat sa podľa zväzu znižuje aj výroba kŕmnych zmesí. Za posledné roky je pomerne konštantná. Najväčší prepad bol zaznamenaný vo výrobe zmesí pre hydinu. Tento prepad však nebol na úkor znížených stavov, ale bol spôsobený najmä exportom zmesí z Českej republiky. Zväz predpokladá, že z Česka sa dováža približne 100.000 ton kŕmnych zmesí, najmä pre hydinu. Tento negatívny trend tak podľa Uhríka zle ovplyvňuje aj bilanciu obilnín, kde je každý rok vykazovaný ich vysoký prebytok. Cenová úroveň zmesí je zároveň podľa neho za posledné roky mimoriadne stabilná.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down