27.10.2011 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Roľník je gazdom i patrónom mechanizácie

Strojové vybavenie súkromne hospodáriacich roľníkov je vo všeobecnosti skromnejšie než v prípade veľkých poľnohospodárskych podnikov. Na masívnejšie investície nemajú možnosti, a preto gazdujú so staršou technikou. Jej údržbu vykonávajú sami a sú hrdí na to, že dokážu naplniť ciele, ktoré si dávali pri zakladaní úrody.

Súkromný roľník Milan Vojna začínal hospodáriť s technikou, ktorá pamätá veľa. Tie stroje sú pritom základom jeho technického parku dodnes. Je hrdý na to, že so svojim pomocníkom dokáže stroje pripraviť tak, aby boli schopné kvalitne pozberať výsledky jeho celoročnej práce.

Stroje vydržali

„Som spokojný s tým, že môj strojový park počas celej sezóny vydržal. Žatvu sme zvládli bez väčších výpadkov. Hustosiate obilniny však naplnili moje očakávania len čiastočne. Pšenica sa vydarila, ale na miestach, ktoré sú počas roka obyčajne mokré, sa úroda zberala veľmi ťažko. Jačmeň, ktorému sa na mojich poliach v minulosti darilo, ma v tomto roku sklamal. Ukazoval sa veľmi dobre, a preto som mu venoval veľkú pozornosť aj pri ošetrovaní. Bohužiaľ, po postreku proti burine prišiel prudký dážď a ten spôsobil, že burina bola rýchlejšia. To sa v konečnom dôsledku prejavilo na kvalite i kvantite úrody jačmeňa,“ hovorí Milan Vojna, súkromne hospodáriaci roľník zo Zalužíc v okrese Michalovce.
Na poliach, ktoré ležia na južnom okraji Zemplínskej šíravy, sa darí repke olejnej. Preto táto olejnina patrí do zoznamu plodín, ktoré pestuje aj Milan Vojna. V tomto roku sa vydarila.
„Repku sa mi podarilo zobrať bez strát. Obchodní partneri mi dali aj dobrú cenu, ale tak, ako to už v živote býva, žiadna cena nie je pre toho, kto predáva, taká dobrá, aby nemohla byť ešte lepšia. Na druhej strane, pšenicu a jačmeň som dal ako naturálie - popri peniazoch - tým ľuďom, od ktorých mám prenajaté polia,“ dodáva Milan Vojna.

Príprava pôdy

Sucho, ktoré v zemplínskom regióne nastalo po skončení žatevných prác, skomplikovalo jesenné práce hlavne na juhu Zemplína. Príprava pôdy pod oziminy si vyžiadala zvýšené náklady na pohonné hmoty a zvýšila nároky na techniku.
„Sejbu ozimín som skončil na konci druhej októbrovej dekády. Z celkovo plánovanej výmery tretinu pokryla pšenica a dve tretiny repka. Sucho ma zaskočilo, pretože niektoré úkony pri príprave pôdy bolo treba viackrát opakovať, čo si vyžiadalo vyššiu spotrebu nafty. Som rád, že technika, o ktorú sa pravidelne starám, vydržala tieto náročné podmienky. Ukazuje sa, že oziminy schádzajú veľmi ťažko. Slabý dážď nedokázal preniknúť hlbšie do pôdy. Najmä budúcoročná úroda repky v týchto dňoch visí na vlásku,“ hovorí súkromne hospodáriaci roľník Benjamín Popely z Veľkých Raškoviec v okrese Michalovce.

Korektný vzťah

Tohtoročnú úrodu obilia nemusel dlho ponúkať. Dlhoročná spolupráca so spoločnosťou Tajba Trebišov sa mu vypláca a prináša obojstranný osoh.
„Podarilo sa mi uzatvoriť kontrakt na predfinancovanie budúcej úrody, a preto som s predajom obilia nemal problémy. Takýto spôsob som volil preto, že nemám dostatočne veľké skladovacie priestory. Na druhej strane mi dohoda o predfinancovaní vyhovuje. Nie je to žiadna jednorazová akcia, ale korektný vzťah dvoch partnerov,“ dodáva Benjamín Popely.
ŠTEFAN VARŠANÍK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down