Na južných svahoch Ondavskej vrchoviny sa začína sezóna zberu objemových krmív. Na lúkach so skúpym porastom trávy vidieť stáda kráv, vo vyšších polohách zasa znejú zvonce oviec.
Roľnícko – obchodné družstvo (ROD) Ďurďoš (okres Vranov nad Topľu) patrí medzi stabilizované poľnohospodárske podniky regiónu. V obci s 242 obyvateľmi je jediným zdrojom pracovných príležitostí. Vzhľadom na geografické pomery, v ktorých sa chotár družstva nachádza, je prioritou družstva živočíšna výroba. Rastlinná výroba je zameraná na tie plodiny, ktoré sú potrebné na podporu živočíšnej výroby.
„Jarné práce máme za sebou. Zasiali sme 45 hektárov jačmeňa, ktorý sa ukazuje veľmi nádejne. Je predpoklad, že by mohol splniť kritéria sladovníckeho jačmeňa. Zasiali sme aj 70 hektárov kukurice na siláž. Vlani nám práve táto plodina spôsobila veľké problémy. Mokrý máj a jún nám zničili takmer všetky porasty kukurice. V tomto roku sa tomu chceme vyhnúť. Príprave pôdy a hlavne zabezpečeniu kvalitného osiva sme venovali veľkú pozornosť. Ukazuje sa, že sa to vypláca, pretože porasty sú nádejné. Využili sme aj pôdne podmienky, ktoré družstvo má, a zasadili sme 5 hektárov zemiakov,“ hovorí Miroslav Sabol, predseda ROD Ďurďoš.
Družstvo má kvalitné 200-kusové stádo dojníc. Vlani dosiahli druhú najvyššiu úžitkovosť mlieka v rámci okresu. Živočíšnej výrobe sa vďaka starostlivosti o ňu darí. Je to špirála, ktorá sa odvíja od celkového stavu v tejto oblasti.
„Jedným z dôležitých prvkov v živočíšnej výrobe je cena mlieka. Tá súčasná, ktorá dosahuje 33 centov za liter, je výsledkom korektnej spolupráce Mliečneho odbytového družstva Michalovce, ktorého sme členom, s manažmentom Syrárne Bel Michalovce. Naše družstvo dodáva mlieko do tejto spoločnosti už 30 rokov a za celé toto obdobie máme s ňou len dobré skúsenosti. Dosť nepríjemne nás v súčasnosti zaskočila situácia s objemovým krmivom. Pomerne suchý apríl spôsobil, že porasty lucerny sú oproti minulému roku asi o tretinu slabšie. Sú riedke a tiež menej výživné. Len o ničo lepšie je na tom ďatelina. Príčinu tohto stavu vidíme v tom, že počas vlaňajšieho zberu bola pôda mokrá, technika poškodila jej koreňové systémy a dnes sa to prejavilo na kvalite. Pritom od zásob krmiva sa bude odvíjať kondícia zvierat v zimnom období. Trávu na menej prístupných plochách spása v tomto období mladý dobytok,“ konštatuje Miroslav Sabol.
Pahorkatinový ráz chotára ROD Ďurďoš, presahujúci nadmorskú výšku 175 metrov, je predurčený na chov oviec. Družstvo ich má 500 kusov. Mlieko od nich pravidelne odoberá Agrofarma Červený Kameň. Starostlivosť o živočíšnu výrobu družstvo nielen deklaruje, ale aj v praxi podporuje.
„Podarilo sa nám ukončiť rekonštrukciu maštale a teraz finišujeme s prácami na modernom teľatníku. Vychádzame z toho, že pri odchove mladého dobytka je rozhodujúci jeho zdravotný stav. Len zdravé jedince môžeme neskôr zaradiť do chovu. Z tohto dôvodu sú investície do živočíšnej výroby rozhodujúce pre jej budúcnosť a tradíciu, ktorú chceme zachovať,“ dodáva na záver ďurďošský predseda.
ŠTEFAN VARŠANÍK