Pojem kopanice nie je jediným alternatívnym pojmom označujúcim rozptýlené sídlo založené na pôvodných poľnohospodárskych aktivitách. Tento typ osídlenia má v rôznych oblastiach rôzne regionálne názvy (napr. lazy, kopanice, štále, atď.). Zo všetkých sídelných typov je najviac poznamenaný depopulačnými tendenciami, zmenami pôvodného charakteru sídla ba až jeho zánikom.
slovo odborníka
BRATISLAVA.Z urbanistického hľadiska reprezentuje rozptýlené osídlenie skupiny obytných a hospodárskych budov, od obcí viac vzdialených, a ležiacich v nadmorskej výške od 500 do 800 metrov.
Vznik kopaničiarskych sídiel nepochybne súvisel so snahou obyvateľstva materských obcí o lepšie využitie odľahlej kopaničiarskej pôdy v podhorských a v horských oblastiach.
Tento typ osídlenia je v súčasnosti charakteristický tendenciou úpadku, respektíve zániku. Dá sa predpokladať, že v najbližšej budúcnosti bude toto osídlenie pretransformované na druhé bývanie a na rekreáciu.
Z dôvodu zmeny hospodárskeho využívania (zlikvidovanie chovu hovädzieho dobytka a oviec) ostávajú plochy trvalých trávnych porastov nevyužité. To často vedie k šíreniu burinných druhov bylín a tráv, k samonáletu drevín a k sekundárnej sukcesii krajiny. Krajinná štruktúra tu bola typická terasovitými políčkami s medzami, remízkami a ďalšími krajinnými prvkami.
Mimoriadne hodnoty
Tieto vidiecke oblastí sú charakteristické veľkým potenciálom územia s mimoriadnou kultúrnou a prírodnou hodnotou, ale aj s nedostatočne rozvinutou technickou infraštruktúrou, so sociálnou izolovanosťou a s nízkym stupňom ľudského potenciálu.
Rozptýlené kopaničiarske osídlenie sa na Slovensku rozvinulo v piatich horských oblastiach:
1. Oblasť kopaničiarskeho osídlenia v Slovenskom Rudohorí a v okolitých pohoriach Slovenského stredohoria (Detvianska laznícka oblasť);
2. Javornícko-beskydská kopaničiarska oblasť;
3. Kopaničiarska oblasť Bielych Karpát a Myjavskej pahorkatiny;
4. Novobanská kopaničiarska oblasť;
5. Oblasť kopaničiarskeho osídlenia v Strážovských vrchoch.
Celkovo sa rozptýlené kopaničiarske osídlenie na Slovensku rozprestiera na ploche približne 4 610 štvorcových kilometrov, čo tvorí 9,4 percent z územia Slovenska, s počtom 162 obcí a 2 899 kopaníc.
Dnes mnohé z osád plnia len relaxačno-rekreačnú funkciu, alebo bez úžitku chátrajú a postupne zanikajú.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)