28.08.2019 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Roztoče a ďalší škodcovia na repe

Repa dostáva zabrať. Sucho sa strieda s lokálnymi búrkami až krúpami, hraboš sa presťahoval do porastov repy a lokálne nájdeme aj iných živočíšnych škodcov. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vydalo výnimku pri mimoriadnych situáciách na použitie prípravku Ortus 5 SC s účinnou látkou fenpyroximate na ochranu cukrovej repy proti roztočcom v termíne od 29. júla do 20. novembra 2019.

Signalizačná správa

Roztočec chmeľový

Roztočec chmeľový (Tetranychus urticae) je druh, ktorý sa najviac vyskytuje v strednej Európe a škodí aj na cukrovej repe. Dospelá samička má vajcovitý tvar tela žlto zelenej farby s dvomi tmavými škvrnami na bokoch v prednej časti tela. Telo je dlhé 0,4-0,5 milimetra. Prezimujúca samička je oranžovo-červenej farby. Samček je o niečo menší a štíhlejší ako samička. Vajíčko je okrúhle žlto-červenej farby. Larvy sú bezfarebné alebo bledozelené, majú tri páry nôh a merajú 0,2 milimetra. Klásť vajíčka začínajú po určitom období prijímania potravy, keď začínajú meniť zimnú farbu (oranžovo-červenú) na tmavo zelenú. Vyliahnuté larvy zostávajú na rastline alebo migrujú na iné rastliny a živia sa vyciciavaním štiav na listoch. Listy napadnutých rastlín chmeľu, jablone, repy, sóje a v suchých rokoch aj fazule menia farbu na červeno medenú. Následkom vyciciavania štiav z listov dochádza k zmenám vo fyziologických procesoch, transpirácia sa zvyšuje, vodný režim rastliny je narušený a znižuje sa množstvo chlorofylu, karoténu a xantofylu, čo vplýva na zníženie fotosyntézy. Dĺžka vývoja roztoča chmeľového závisí od teploty, vlhkosti a iných faktorov. Vývoj jednej generácie pri teplote 20°C trvá dva týždne a pri vyšších teplotách iba 6 dní, ak sú teploty nižšie ako 12°C vývoj môže trvať až dva mesiace. V priebehu roka sa na otvorenom poli vyvinie 6 až 8 generácií, v skleníkoch oveľa viac. Na dynamiku populácie škodcu má veľký vplyv teplota ale aj vietor a dažde. Silný vietor a silné lejaky mu nevyhovujú.

Mora gama

Mora gama (Autographa gamma) škodí požerom na repe od júna do konca augusta až septembra. Škodia húsenice mory, ktoré vidieť na listoch. V mieste napadnutia je viditeľný aj ich trus. Škodia ohniskovo. Na Slovensku sa vyvíjajú 2-3 generácie. Prezimovať však môže vo všetkých vývojových štádiách od vajíčka až po motýľa. Podľa toho môže škodiť veľmi skoro už v máji. Ak prezimuje v štádiu kukly, vyliahnuté motýle sa živia najskôr sladkými šťavami, potom kladú samičky vajíčka jednotlivo alebo v skupinkách na hostiteľské rastliny (repa cukrová, šalát siaty, hlúboviny, rajčiak, zemiaky, slnečnicu, strukoviny a iné kultúrne rastliny alebo buriny).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down