09.11.2011 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozvoj bioenergetiky výrazne zvýši výmery kukurice

Výroba tepelnej a elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov dostáva v regióne horného Zemplína zelenú. Spoločnosť Allfine zahajuje prevádzku bioplynovej stanice v obci Kamenica nad Cirochou. V obci Belá nad Cirochou zasa otvára prevádzku spoločnosť BSP Belá. V oboch prípadoch pritom ako zdroj energie bude slúžiť kukuričná siláž.

Podľa manažmentov obidvoch spoločností budú potrebné komponenty na výrobu energií dodávať poľnohospodárske subjekty, ktoré ležia po oboch stranách rieky Cirocha. Tieto dve nové spoločnosti už dnes ovplyvňujú plánovanie osevných plôch poľnohospodárskych podnikov. Popri bilancií práve sa končiaceho roka sa objavujú prvé kroky, ktoré majú úzku súvislosť s novými podnikateľskými subjektami v oblasti energetiky.

Sú spokojní

„Tento rok je pre nás z pohľadu ekonomiky lepší ako minulý. Po viacerých rokoch bola rastlinná výroba efektívnejšia než živočíšna. Obilniny nám vyšli dobre, ale za očakávaním zaostala repka olejná. Odhadovali sme úrodu na úrovni 2,8 – 3 tony z hektára, ale nakoniec to bolo len 1,8 tony. Podpísali sa pod to dva prúdy ľadovca, ktorý sa prehnal regiónom v letných mesiacoch. Objektívne však teba povedať, že stratu nám aspoň čiastočne kompenzovala vyššia cena. Vydarila sa nám aj kukurica na siláž, ktorú sme mali na 160 hektároch,“ hovorí Ladislav Lukáč, konateľ spoločnosti Agroluk Kamenica nad Cirochou v okrese Humenné.
Budúci rok bude pre spoločnosť vo viacerých oblastiach prelomový. V severovýchodnej časti Zemplína vyrástlo v ostatnom období niekoľko bioplynových staníc, ktoré budú pre svoju prevádzku potrebovať palivové zdroje.

Zmena plánov

„Táto skutočnosť nás prinútila zmeniť osevné plány. V tomto roku sme zasiali 160 hektárov ozimnej pšenice a 100 hektárov repky olejnej, čo je mierny pokles, kým v prípade kukurice dôjde k nárastu. Namiesto 160 hektárov kukurice na siláž uvažujeme v budúcom roku s 250 – 260 hektármi tejto plodiny. Dôvodom je to, že máme uzavretú zmluvu s prevádzkovateľmi novej bioplynovej stanice priamo v našej obci. A ak sa situácia bude vyvíjať podľa našich predpokladov, výmera kukurice môže byť ešte vyššia, a to na úkor hustosiatych obilnín. V regióne totiž pracuje viac takýchto zariadení a po prehodnotení spolupráce rozhodneme o ďalšom postupe a prípadne vyššej výmere kukurice,“ dodáva Ladislav Lukáč.
Suché jesenné dni robia problémy niektorým poľnohospodárskym subjektom, ktoré ležia na sever od pohoria Vihorlat. September a október bol výnimočne suchý, bez zrážok. Orba mešká, ale oziminy sú už v zemi.

Plány majú, ale..

„Stihli sme zasiať ozimnú pšenicu na 100 hektároch a tritikale na 25 hektároch. Z 55 hektárov sme pozberali kukuricu na siláž a z 5 hektárov kukuricu na zrno. Úroda tejto plodiny bola dobrá. V týchto dňoch pripravujeme pôdu, aby bola na jar v dobrej kondícii. Prácu nám sťažuje veľké sucho, ktoré sa prejaví vo vyššej spotrebe pohonných hmôt. O tom, čo zasejeme na jar, predstavu máme, ale ešte to môže ovplyvniť skutočnosť, že v regióne vyrastajú nové stanice na výrobu bioplynu. Ak nás ich prevádzkovatelia oslovia s požiadavkou na dodávky produktu, potom zmeníme výmery jarných plodín v prospech kukurice,“ hovorí Ján Hirjak, predseda Roľníckeho družstva Chlmec v okrese Humenné.
ŠTEFAN VARŠANÍK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down