Dolná komora ruského parlamentu uplynulý týždeň schválila návrh zákona, ktorý od roku 2013 zakáže predaj piva a iných alkoholických nápojov v kioskoch a stánkoch. Alkohol sa okrem toho bude môcť predávať len počas denných hodín. Tieto opatrenia sú súčasťou boja s nadmernou konzumáciou alkoholu.
Zákon ešte musí prejsť Radou federácie (horná komora ruského parlamentu), a musí ho podpísať prezident Dmitrij Medvedev. Podľa novej legislatívy by bolo od roku 2013 zakázané predávať medzi jedenástou hodinou večer a ôsmou hodinou ráno nápoje s obsahom alkoholu vyšším než 0,5 percenta. Doteraz bola hranica nastavená na 15 percent.
Okrem toho by bolo zakázané predávať pivo v kioskoch, na zastávkach mestskej hromadnej dopravy, na letiskách a na čerpacích staniciach. Na týchto miestach sa pritom predá až tretina z celkového objemu piva. Čo je zaujímavé, na kvas a kefír, nápoje obsahujúce 1,2 percenta alkoholu, sa zákaz vzťahovať nebude.
Zákon ďalej rozširuje okruh miest, kde sa nesmie konzumovať alkohol: po novom sem budú patriť aj dvory, výťahy, vchody do budov, ihriská, lesy, parky a pláže. Pokuta za porušenie zákazu pitia alkoholu na vybraných miestach predstavuje v súčasnosti 100 až 700 rubľov (2,5 až 17,5 eur), a trestom za opitosť na verejných miestach môže byť až pätnásť dní väzenia.
„Zákon nezredukuje alkoholizmus u bežných občanov, ale nepoškodí ani spotrebiteľov, ani výrobcov. Zníži to ale frekvenciu zločinov odohrávajúcich sa v noci, ako aj nočné výtržníctvo,“ citovali noviny The Moscow Times Vadima Drobiza, riaditeľa Výskumného centra pre federálne a regionálne trhy s alkoholom.
Spotreba piva klesla
Podľa odborníkov je nepravdepodobné, že by mali reštriktívne opatrenia vplyv na spotrebu alkoholu, pretože ľudia si alkoholické nápoje skrátka kúpia v hodinách, kedy je to povolené, alebo si ich zaobstarajú ilegálne. Nejde o prvé opatrenie snažiace sa odradiť ľudí od konzumácie alkoholu: v januári 2010 vláda zvýšila spotrebnú daň z piva o dvesto percent.
Na správu o schválení zákona negatívne zareagovali akcie dánskej spoločnosti Carlsberg, ktorá je najväčším predajcom piva v Rusku. Spoločnosť vlastní najväčší ruský pivovar Baltika a na ruskom trhu s pivom má až 40-percentný podiel.
Ako pre agentúru Reuters uviedol Jorgen Buhl Rasmussen zo spoločnosti Carlsberg, priemerný ruský občan vypil ešte v roku 2008 osemdesiat litrov piva ročne, ale minulý rok to bolo už len 66 litrov, a to najmä kvôli ekonomickej kríze a zvýšenej spotrebnej dani. Jorgen B. Rasmussen ďalej uviedol, že najväčšou nádejou ruských pivovarníkov je to, aby bol parlament úspešný vo svojej dlhodobej snahe bojovať proti alkoholizmu, a pivo ako nízkoalkoholický nápoj postupne vytlačilo vodku.
Pivovarníci síce zo zákazu nie sú nadšení, no na druhej strane sa výraznejších negatívnych dopadov neobávajú: „Podporujeme zákaz predaja piva v noci. Objem piva, ktorý sa v súčasnosti predáva cez kiosky, sa redistribuuje a predá sa v supermarketoch, reštauráciách, baroch a kaviarňach,“ uviedol pre agentúru Reuters Kirill Bolmatov zo spoločnosti SABMiller Russia.
Doplatia na to kiosky
„Verím, že to bude mať len krátkodobý efekt. Chápeme, že pitie piva na ulici dráždi ľudí, a preto sa nesťažujeme,“ dodal Kirill Bolmatov, s tým, že logike zákona rozumejú a podporujú ju.
Viačeslav Kuzmin z Únie ruských pivovarníkov varoval, že kiosky dosahujú až polovicu zisku práve predajom alkoholu, takže ich to môže zruinovať, čo by bol problém najmä vo vidieckych oblastiach. „Kiosky sú často jediným miestom, kde si ľudia môžu kúpiť potraviny. Na ľudí to tvrdo dopadne,“ povedal pre noviny The Moscow Times.
O tom, že Rusom pivo chutí, svedčí aj záujem ruských investorov o kúpu pivovarov v zahraničí, z ktorých následne exportujú pivo do Ruska a pokrývajú tak domáci dopyt. Zdá sa, že obzvlášť populárne je pivo z Českej republiky.
Investujú v ČR
Ruskí investori napríklad kúpili pivovar Podkováň pri Mladej Boleslavi, kompletne vymenili všetko zariadenie a technológiu, a po troch rokoch nečinnosti pivovar opäť otvorili. V rukách ruských majiteľov je aj pivovar Bakalář z Rakovníka: „Väčšina produkcie pôjde na export, ruskí majitelia kúpili pivovar práve preto,“ uviedla pre denník MF Dnes Eva Hůlová z pivovaru Bakalář.
Záujem Rusov o české pivo si pochvaľujú i v pivovare vo Veľkých Popoviciach, kde sú ruskí turisti častými návštevníkmi. Pri prehliadkach pivovaru tvoria viac než polovicu všetkých zahraničných turistov. „Kozel je v Rusku jedným z najobľúbenejších zahraničných pív. Najväčší fanúšikovia sa k nám potom chodia pozrieť, ako sa ich obľúbené pivo varí,“ vysvetlil manažér Veľkopopovického pivovaru Jaroslav Hacko.
MARÍNA URBÁNKOVÁ