Regulácia zaburinenosti herbicídmi je dlhodobý a systematický proces počas celej vegetácie plodiny. Prípravky na reguláciu burín volíme na základe ich sezónneho výskytu a poveternostných podmienok stanovišťa. Preemergentnou aplikáciou sa ničia hlavne ozimné buriny vzchádzajúce na jeseň: lipkavec, ruman, parumanček, kapsička, mak, peniažtek, hviezdica, fialka, hluchavka, ostrôžka, zemedym, metlička, stoklas a ďalšie druhy.
Preemergentné herbicídy sú predovšetkým určené na likvidáciu klíčiacich semien burín. Aby sme dosiahli čo najlepšie výsledky, burina by v čase aplikácie ešte nemala byť viditeľná nad povrchom pôdy. Najlepší efekt regulácie dosiahneme vtedy, keď začne burina klíčiť zo semena a zasiahne herbicídnu bariéru. Treba počítať s tým, že časť semien ostane v štádiu dormancie a nebudú preemergentnou aplikáciou poškodené. Semená burín ktoré, sú hlbšie pod povrchom pôdy, nebudú tiež herbicídom zasiahnuté. Herbicíd preemergentného zamerania nie je určený na likvidáciu existujúcich burín. Preemergent môže negatívne ovplyvniť aj kultúrne rastliny. Je preto potrebné dodržiavať odporúčania výrobcu a dbať na opatrnosť pri aplikácii!
Vplyv osevného postupu
Stále platí, že najspoľahlivejším preventívnym opatrením pri výskyte burín je osevný postup s primeraným počtom plodín. Okrem striedaním plodín je účinná aj zásada striedania pesticídov. Znižujeme tak rezistenciu burín na niektorú z účinných látok. V súčasnej dobe sa okrem výskytu divorastúcich burín, stretávame čoraz viac s problémom výmrvu repky, slnečnice a obilnín. Táto situácia je dôsledkom ich vysokého zastúpenia v osevných sledoch, ale aj znižovania počtu mechanických agrotechnických úkonov pri ich pestovaní. Pri regulácii hlavne trvácich burín na silne zaburinených pozemkoch by sme mali prerušiť dlhodobé uplatňovanie minimalizačných technológií a použiť aj konvenčnú prípravu pôdy.
Vysoká schopnosť prežitia
Buriny, ako divorastúce rastliny, majú vysokú schopnosť prežitia. Vzhľadom na ich veľký počet a rôzne biologické vlastnosti je nutné na ich potláčanie použiť viacero spôsobov. Cieľom je dosiahnuť ich výskyt pod prahovou hodnotou ekonomickej škodlivosti. Buriny majú aj rôzne životné cykly a spôsoby reprodukcie a rozširovania semien. Semená burín môžu prežiť v štádiu dormancie v pôde niekoľko rokov. Dokážu odolať aj veľkým výkyvom počasia ako je extrémne sucho, silné mrazy, alebo záplavy. V neposlednom rade mnohé druhy odolávajú aj aplikovaným herbicídom. Použitiu vhodnej technológie na reguláciu burín by malo predchádzať vždy podrobné hodnotenie situácie.
Ozimné obilniny
Ozimné obilniny sú všeobecne považované za plodiny s dobrou konkurenčnou schopnosťou proti burinám. Prvým významným krokom je kvalitné založenie porastu optimálnym počtom rastlín kultúrnej plodiny na jednotku plochy. Riedke, nekompletné, podvyživené porasty sú samozrejme aj najviac zaburinené. Aktuálne preemergentná aplikácia herbicídov pripadá do úvahy po sejbe ozimných olejnín a potom neskoršie po sejbe hustosiatych ozimných obilnín. Vykonáva sa pred vzídením burín a plodiny, asi do troch dní od vykonania sejby. Preemergentné ošetrenie tvorí jedno zo základných opatrení v ochrane poľných plodín. Pri dodržaní aplikačných podmienok herbicídy účinkujú v závislosti na priebehu počasia aj niekoľko týždňov.
Podmienky účinnosti
Pre úspešnú aplikáciu preemergentného prípravku do budúceho porastu (najmä ozimnej olejniny) je podstatná rovnomernosť hĺbky sejby. Má vplyv aj na možnú fytotoxicitu použitých účinných látok.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.