25.05.2016 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S rešpektom k pôde a prostrediu

Jedným z prvých priekopníkov a šíriteľov myšlienok ekologického systému hospodárenia na pôde v Dolnohronskom regióne sú Dr. Ing. Ladislav Palík a Klára Palíková zo Želiezoviec. V poľnohospodárskej prvovýrobe začali podnikať na začiatku 90. rokov, najskôr na 40 hektároch ornej pôdy. Postupným rozširovaním aktivít firmy v súčasnosti hospodária na 400 hektároch pôdy nachádzajúcej sa v Želiezovciach a v blízkom okolí.

„Venujeme sa predovšetkým rastlinnej výrobe, ktorej z časti podriaďujeme živočíšnu výrobu. Nosné plodiny osevného postupu sú pšenica, jačmeň, kukurica a slnečnica. Zo špeciálnej rastlinnej výroby sa venujeme pestovaniu viniča hroznorodého, ovocia a zeleniny,“ predstavila zameranie výroby Klára Palíková, konateľka spoločnosti BIOCENTRUM, s. r. o.  a k povahe spoločnosti uviedla: „Naša firma je rodinného charakteru. Nielen manžel a ja, ale aj naše dve deti Dóra  a Gábor sa postupne zapájajú do činností v našej spoločnosti, majú vzťah k práci na pôde, napriek tomu, že začali v nepoľnohospodárskych sférach.“

Od začiatku ekologicky

„Už od začiatku sme sa rozhodli podnikať v systéme ekologického hospodárenia, do ktorého sme zaradili všetky pestované plodiny. Pôda, technológia pestovania plodín, ako aj finálne výrobky prešli certifikáciou spoločnosti Biokont CZ, s. r. o. z Českej republiky,“ uviedla K. Palíková a dodala: „Je to celkom iný systém hospodárenia, založený na vylúčení štandardných pesticídov a priemyselných hnojív. Základom hnojenia je maštaľný hnoj – máme ho vďaka živočíšnej výrobe, ktorú sme zatiaľ udržali. Ďalej používame hnojivá na prírodnej báze, napr. GreenSoil s obsahom humínových kyselín, draslíka, fosforu, vápnika, síry, stopových prvkov a organických látok. Dôležitý je taktiež prepracovaný osevný postup a dodržiavanie pravidiel striedania plodín.“

Ekologické pestovanie pšenice

„Pšenicu pestujeme potravinársku, špaldovú a alakor. Alakor je starý druh pšenice so širokými možnosťami využitia v potravinárstve na výrobu funkčných potravín, svojimi vlastnosťami je vhodná do podmienok bio výroby,“ uviedol Dr. Ing. Ladislav Palík.

Pestovanie pšenice v ekologickom systéme má svoje špecifiká, ktoré spočívajú, okrem iného, v neskoršom termíne sejby až okolo 15 - 25 novembra, výžive a hnojení založenej na organickom hnojení a mechanickom ošetrovaní.

Základom výživy a hnojenia pšenice je aplikácia vyšších dávok maštaľného hnoja každým tretím rokom v množstve 50 ton na hektár.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down