21.12.2024 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Samosprávy odmietajú dohodu so združením Mercosur

Agropotravinárske samosprávy zo Slovenskej republiky, z Českej republiky, z Maďarskej republiky a z Poľskej republiky odmietajú obchodnú dohodu so združením  Mercosur. Je veľmi pravdepodobné, že po novom roku sa začne séria protestov v Bruseli a aj séria protestných akcií v týchto krajinách. Verejnosť a politici musia vedieť, aké nebezpečenstvo predstavuje dohoda so združením Mercosur pre zdravie obyvateľstva.

Taký je záver z diskusie, ktorá sa odohrala počas 86. stretnutia agropotravinárskych komôr z krajín vyšehradského regiónu. Rokovanie sa uskutočnilo v dňoch 12. a 13. decembra na Štrbskom Plese.

Obchodná dohoda s krajinami Latinskej Ameriky mimoriadne znepokojila európskych poľnohospodárov a potravinárov. Po odmietavom stanovisku európskej organizácie COPA – COGECA a po protestoch v Bruseli sa proti liberalizácii obchodu s Brazíliou, Argentínou, Paraguajom a s Uruguajom vyslovili aj výrobcovia potravín zo Slovenska, Maďarska, Česka a z Poľska.

Rizík je veľa

Predstavitelia všetkých štyroch agropotravinárskych samospráv zo stredoeurópskych krajín nevidia v tejto dohode príležitosť na rozvoj, ale mimoriadne vysoký stupeň rizika pre európskych spotrebiteľov a poľnohospodárov. Kapitola, týkajúca sa poľnohospodárstva, je v zmluve s Mercosurom nevyrovnaná, a jej napĺňanie spôsobí veľmi vážne problémy v celej  Európskej únii.

Mimoriadne nepriaznivý dopad sa predpokladá najmä v segmentoch hovädzieho a hydinového mäsa, medu a cukru. Latinskoamerické produkty nielenže znevýhodnia výrobu potravín v EÚ, ale prílev lacných a nekvalitných potravín spoza oceánu ohrozí zdravie Európanov a znásobí negatívny vplyv na životné prostredie. Zo Štrbského Plesa preto zaznelo jednohlasné NIE MERCOSURU.

„Poľnohospodári z krajín V4 očakávajú, že Európska komisia bude brať viac ohľad na záujmy domácich výrobcov. Zatiaľ dominujú len záujmy priemyslu. Aj preto budeme od našich vlád a od európskych politikov požadovať, aby bola kapitola agropotravinárstva vyňatá z dohody Mercosur,“ uviedol po rokovaní Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

„EÚ chce na jednej strane otvárať dvere veľkým brazílskym farmám, ale potom  nechápem, ako máme našim poľnohospodárov vysvetľovať, aby znižovali emisie CO2 pri svojej činnosti, hoci pritom umožníme masívne dovozy agrárnych produktov z krajín Mercosuru, ktoré boli dopestované na plochách po odlesňovaní brazílskych pralesov. Rovnako zásadnou vecou je pre nás aj otázka kvality dovezených potravín,“ doplnil Jan Doležal, prezident Agrárnej komory ČR.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down