V centre pozornosti Dňa poľa kukurice a jesenných prác, ktorý sa v tomto roku uskutočnil 21. septembra 2022 v Seliciach, bolo predstavenie osvedčených ako aj nových hybridov kukurice z najnovšieho šľachtenia renomovaných šľachtiteľských a osivárskych spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu. Tradične hlavným organizátorom podujatia je Združenie dodávateľov poľnohospodárskej techniky na Slovensku – AGRION a spoluorganizátormi vydavateľstvo Profi Press SK, s. r. o. zastrešujúce týždenník Roľnícke noviny, spoločnosť AGRO Divízia Selice a Zväz spracovateľov a pestovateľov kukurice.
V odrodovom pokuse bolo predstavených 188 hybridov kukurice od 21 šľachtiteľských a osivárskych spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu.
Novinky DEKALB® pre sezónu 2023
Spoločnosť Bayer predstavila v pokuse v Seliciach ucelené portfólio hybridov kukurice značky DEKALB®, ktoré dlhodobo patria k tým najvýkonnejším na trhu.
Jej zástupca, Ing. František Csidey, pozornosť upriamil hlavne na novinky pre sezónu 2023, ktoré doplnili skorostnú skupinu FAO 350 – 400 s cieľom posilniť stredne skorý sortiment kukurice.
Prehliadku otvorila minuloročná novinka DKC4897, ktorá svoje kvality potvrdila už po prvom roku v praxi. Nový perspektívny hybrid DKC4611 (FAO 360) má v porovnaní so svojim predchodcom DKC4590 vylepšenú odolnosť proti suchu, poskytuje dobré úrody v horších pestovateľských podmienkach. Vytvára kompletne ozrnené klasy s veľkým zrnom, čo je zásadný predpoklad pre poskytovanie nadpriemerných úrod. Podobne nový hybrid DKC4712 napriek FAO 370, dokáže úrodou konkurovať hybridom kukurice s FAO 400. Odporúčaný je do stredne intenzívnych až vysoko produkčných podmienok. Vyniká v odolnosti voči suchu, plusom je výborný zdravotný stav. Zaujímavý je aj z pohľadu celkovej ekonomiky pestovania pre rýchle uvoľňovanie vody zo zrna v závere vegetácie. Suchovzdornosťou sa vyznačujú aj ďalšie predstavené novinky DKC4917 (FAO 400) a DKC 4897 (FAO 390), vyšľachtené so zámerom poskytovať čo najvyššiu úrodu v danom skorostnom segmente. Ich prednosťou je aj veľmi dobrý zdravotný stav. Ako uviedol F. Csidey ide o komplexné hybridy, ktoré vďaka uvedeným vlastnostiam veľmi dobre dopĺňajú portfólio kukurice, čo je ale dôležitejšie - pre pestovateľov predstavujú istotu v premenlivých podmienkach prostredia. Najneskoršia novinka v ponuke DKC5206 (FAO 450) je hlavne pre tých pestovateľov, ktorí majú veľmi dobré podmienky prípadne aj zavlažovanie a oprávnene tak od hybridu požadujú čo najvyššiu úrodu. Veľmi dobré výsledky dosiahol v Maďarsku.
Portfólio waxy hybridov kukurice doplnili dve zaujímavé novinky, ktoré podľa F. Csideya držia kvalitu a sú preto vyhľadávané zahraničnými spracovateľmi najmä v Rakúsku. Z nich stredne skorý DKC4162 z novej generácie waxy hybridov dosahuje stabilné úrody v rôznych pestovateľských podmienkach. Vykazuje výborný zdravotný stav, optimálny pre využitie na potravinárske účely. Ponuku dopĺňa neskorší hybrid s FAO 430 – DKC5075, rekordné úrody dosahuje už v podmienkach strednej intenzity pestovania. Svoj úrodový potenciál zužitkuje najmä na južnom Slovensku. Vyznačuje sa zvýšenou odolnosťou voči stresovým podmienkam.
Prioritne do suchých podmienok
Spoločnosť Lucagra v pokuse predstavila 12 hybridov kukurice zo šľachtenia Poľnohospodárskeho inštitútu v Osijeku, Chorvátsko a zo šľachtenia spoločnosti NS Seme Nový Sad, Srbsko. „Naše hybridy sa vyznačujú zvýšenou suchovzdornosťou, vytvárajú mohutnejší koreňový systém, vďaka čomu lepšie hospodária s dostupnou vodou v pôde," predstavil ich prednosti Ing. Peter Kacz, zástupca spoločnosti Lucagra.
Z veľmi neskorého silážneho segmentu vyzdvihol AS 180 a AS 170 - „LEAFY Max“ hybridy - špeciálne určené pre prípravu vysoko kvalitnej siláže. Vyznačujú sa veľmi dobrou stráviteľnosťou vlákniny, sú vhodné ako materiál pre bioplynové stanice. V ideálnych podmienkach dorastajú do výšky 4 a ž 4,5 metra, sú husto olistené, čoho výsledkom je bohatá úroda zelenej hmoty. Tvoria nápadne veľké, kompletne ozrnené šúľky.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.