Únia hydinárov Slovenska v závere roka už pravidelne organizuje
odborný seminár pre chovateľov a spracovateľov hydiny, producentov slepačích vajec a odborníkov z profesií, ktoré pre hydinársky sektor poskytujú rôzne služby a výrobky.
Vyše dve stovky účastníkov si v závere novembra v Podbanskom tentoraz najskôr vypočuli informácie o aktuálnej situácii v chovoch hydiny na Slovensku a v Českej republike, keďže obe krajiny riešia mnohé podobné problémy a ich stavovské organizácie, združujúce hydinárov, úzko spolupracujú.
“Aj nás trápia vysoké dovozy hydinového mäsa, často nízkej kvality, zo zahraničia a slabá vyjednávacia pozícia domácich dodávateľov voči obchodným reťazcom, ktorá sa prejavuje v dlhodobo nízkych odbytových cenách,” konštatovala Gabriela Dlouhá, riaditeľka Českomoravskej drůběžárskej unie. Keďže ten istý problém, navyše vo vypuklejšej miere, je aj na Slovensku, riaditeľ ÚHS Daniel Molnár upozornil, že chovatelia a spracovatelia sa tak dlhodobo pohybujú na hranici rentability, pričom náklady, vrátane miezd a energií, stále rastú.
Hydinári v Českej republike však majú už niekoľko rokov garantované systémové podpory z národných zdrojov a to ich predsa len stavia do výhodnejšej pozície v porovnaní s tým, v akej sú slovenskí hydinári.
“Keď som počula, akú finančnú pomoc dostávajú naši slovenskí kolegovia, povedala som si: klobúk dole pred všetkými, ktorí pôsobia v hydinárskom sektore na Slovensku,” uviedla G. Dlouhá.
S výsledkami svojho dlhoročného vedeckého bádania o vplyve ustajnenia nosníc na kvalitu a produkciu slepačích vajec oboznámila účastníkov seminára Prof. Ing. Eva Tůmová, CSc., z Českej zemědelskej univerzity v Prahe. V čase, kedy sa obohatené klietky a vajcia z nich dostávajú do nemilosti obchodných reťazcov, je potrebné zdôrazniť, že spôsob chovu nosníc nevplýva na kvalitu a na zloženie vajec.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)