Vlaňajšok bol v Poľno SME Palárikovo, s. r. o. z hľadiska hustosiatych obilnín podpriemerný, no pokiaľ ide o úrody kukurice až prekvapujúco dobrý. Napriek zaplaveným pôdam a výpadku úrody na výmere okolo tisíc hektárov hodnotí minulú sezónu Pavol Hudák, výrobný riaditeľ spoločnosti, pozitívne. Poľnohospodársky rok ukončili so ziskom.
Podnik bojuje na dvoch líniách. Tá prvá je pre tento rok dobojovaná. Žatva obilnín prebehla hladko, bez väčších prestojov. Celkovo 2 403 hektárov, vrátane dcérskych spoločností, z ktorých 1 312 hektárov patrí do chotára Poľno SME Palárikovo, stihli pokosiť za 12 dní. Optimistický nebol len priebeh žatvy, ale aj dosiahnuté výsledky.
Príjemné prekvapenie
„Toto bola najlepšia žatva, akú som tu za 16 rokov svojho pôsobenia zažil,“ nechal sa počuť Pavol Hudák. „Pšenica sypala 7,26 tony z hektára, pričom špičkové parcely dosahovali úrody 8,5 až 9 ton. Vynikajúce boli aj úrody raže, v priemere 6,92 t/ha, či jarnej pšenice - 5,93 t/ha. Mierne pohorel len jačmeň s úrodou 4,28 t/ha. No na druhej strane, celá úroda bola v sladovníckej kvalite,“ konštatuje Pavol Hudák
Pod pozitívny priebeh sa podpísalo počasie a to, že okrem piatich vlastných kombajnov mali k dispozícii aj ďalšie zapožičané, čo žatvu značne urýchlilo. V Poľno SME Palárikovo sa však riadia tým, že ak si niečo požičajú, minimálne v tej výške to chcú vrátiť. Takže, koľko v rámci služieb brali od iných, toľko následne v službách aj poskytovali.
Nekrič hop kým....
Nadpriemerné úrody očakávajú aj u kukurice, ktorú majú zasiatu na výmere 2-tisíc hektárov. Hoci úrodu 11,2 t/ha, akú mali v roku 2008, asi nedosiahnu, očakávajú vysoký nadpriemer. V čom tkvie tajomstvo ich úspechu? Správny výber parciel, keďže hospodárenie im sťažuje rozmanitosť pôd, dobrá agrotechnika a výber odrôd. V Poľno SME Palárikovo začínajú siať medzi prvými a končia ako poslední. Okrem toho si robia vlastné odrodové pokusy, z ktorých si vyberajú tie hybridy, ktoré sa najviac hodia do ich podmienok.
Kukuricu začali zberať 12. septembra. Úroda putuje najskôr do sušičky a následne do skladu s kapacitou 24-tisíc ton. Sklady a sušičku majú len pre vlastnú potrebu. Bez nich by sa vraj nezaobišli. „Kto sa chce venovať kukurici vo veľkom, musí ich mať. Keby sme ich nemali, zrejme by sme kukuricu na zrno vôbec nepestovali, alebo len v oveľa menšej miere,“ hovorí Pavol Hudák.
Spoliehať sa na služby je neefektívne a okrem toho, sklady a sušičky treba mať k dispozícii vtedy, keď sú jednotlivé hybridy v optimálnej zrelosti.
Investície do výroby
Hodnotiť túto sezónu je ešte predčasné, zatiaľ sa však ukazuje veľmi dobre. Hoci sa to nezdá, podniku veľmi pomohol aj minulý rok, ktorý hodnotí Pavol Hudák z ekonomického hľadiska ako dobrý, pretože ceny jednotlivých plodín sa v porovnaní s rokom 2009 výrazne zvýšili. A keď dobre dopadne aj táto sezóna, budú v podniku uvažovať inak, ako pred vstupom do tohto hospodárskeho roka. Už investovali a ďalšie investície budú realizovať po dôslednom zvážení.
Jedným z nástrojov, ako obstáť na trhu, je aj certifikát systému ISO 22 000, ktorý vyžaduje čím ďalej tým viac potravinárskych spoločností. A keďže v Poľno SME Palárikovo sa špecializujú na pestovanie komodít pre potravinárske využitie, je to veľmi dobrý spôsob, ako vyhovieť týmto požiadavkám.
„To, čo robíme teraz, sa nám zdá byť optimálne. Samozrejme, musíme sa prispôsobiť vývoju, ktorý tu je. Úspech poľnohospodárskeho podniku v prvom rade závisí od manažmentu, ale aj od ľudí vo výrobe, na ktorých sa môžeme spoľahnúť. Je to komplex faktorov, ktoré tu hrajú rolu. Včasnosť a kvalita jednotlivých operácií a aj to, ako k tomu jednotliví pracovníci pristupujú,“ dodáva Pavol Hudák.