17.05.2011 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa

Let obaľovača jablčného nie je vzhľadom na uplynulé počasie veľmi intenzívny. Napriek tomu, že večerné teploty vhodné na párenie a kladenie vajíčok, to znamená nad 17 °C meraných o 21.00 hodine stredoeurópskeho času, boli dosiaľ iba trikrát, upozorňujeme pestovateľov v najteplejších oblastiach Slovenska na možné ošetrenie prípravkami na báze inhibítorov tvorby chitínu.

Ide o prípravky Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC (povolený do 30. 6. 2011), Nomolt 15 SC (povolený do 31. 5. 2011) a Rimon 10 EC v období od 21. do 24. mája. Tento termín sa týka okresov Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky. Biologický prípravok Biobit XL sa aplikuje na začiatku liahnutia húseníc, čo je asi 3 dni po uvedenom termíne. 
Termín ošetrovania druhou skupinou prípravkov proti vyliahnutým húseniciam je ešte o ďalších 8 - 10 dní neskôr. Pre 2. signalizačné pásmo ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce treba všetky termíny posunúť približne o 3 - 5 dní neskôr. V budúcej správe uvedieme presnejšie termíny ošetrovania pre všetky oblasti SR, pretože aj uvedený termín bude závisieť od skutočného priebehu počasia. Je predpoklad, že posun bude smerom k neskorším dátumom. Pre najpresnejšie určenie termínu ošetrovania je vhodné sledovanie kladenia vajíčok a začiatok liahnutia húseníc.
 
U jadrovín je dôležité ošetrovanie proti roztočcom, najmä v sadoch so škodami v uplynulých rokoch. Prípravkami proti obaľovačovi jablčnému sú dostatočne zasiahnuté aj podkopáčiky, prípadne u hrušiek méry. Na jabloniach boli zaznamenané prvé výskyty chrastavitosti, takže je neustále potrebné v 10- až 12-dňových intervaloch ošetrovať najmä proti chrastavitosti, ale aj múčnatke. Vinič treba vo všetkých oblastiach ošetriť preventívne proti múčnatke kontaktnými prípravkami. Peronospóra hrozí iba v oblastiach s vyššími zrážkami presahujúcimi 40 milimetrov za posledných 10 dní. Termín je potrebné stanoviť tak, aby ďalší postrek bol vykonaný tesne pred kvitnutím. 

Upozorňujeme aj na kvetárku kapustovú, ktorá poškodzuje priesady kapustovej zeleniny. Za suchého počasia sú škody vyššie. Preventívna ochrana spočíva v správnom striedaní plodín, ničení burín a v odstraňovaní poškodených rastlín s larvami v predošlom roku. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú Biele lepové doštičky, ktoré sa do porastov umiestňujú po vysadení sadeníc. Ochrana má opodstatnenie iba v prípade opakovaných silných výskytov v predchádzajúcich rokoch. Na chemickú ochranu však nie je povolený žiadny prípravok. 
Opätovne upozorňujeme na pomerne silné výskyty vošiek. Vyskytujú sa na viacerých plodinách od sliviek, broskýň, ríbezlí až po vošku makovú na rôznych druhoch. Ošetrenie sa však vykonáva až pri ich silných výskytoch, preventívne sa neošetruje! Je vhodné spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne, teda napr. pri ochrane ovocných drevín proti mínujúcim škodcom alebo obaľovačom použiť prípravok účinný aj proti voškám alebo na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám. 
Ing. STANISLAV BAROK 
ÚKSÚP – OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down