Let prvej generácie obaľovača jablčného je celoslovensky dosť nevyrovnaný, čo je vlastne úplne normálne kvôli premenlivému počasiu. Na niektorých lokalitách početnosť stúpa, inde už aj klesá alebo je stále bez výraznejších počtov či výkyvov a bez hospodárskej škodlivosti.
Pre určenie termínu ošetrovania odporúčame sledovať aj odchyt dospelcov feromónovými lapačmi, ktorý je zverejňovaný na stránke https://www.uksup.sk/nalety-obalovacov pre 26 lokalít Slovenska.
Teploty, najmä nočné, doteraz od začiatku letu obaľovačov vystúpili o 21:00 hodine stredoeurópskeho času nad hodnotu 17 ºC približne 7- až 10-krát. To znamená, že kladenie vajíčok určite prebieha takmer neprerušovane. Zdôrazňujeme, že na presné určenie termínu ošetrovania je najvhodnejšie sledovať feromónovými lapačmi početnosť motýľov, ale najmä kladenie vajíčok a ich vývoj. Pre ošetrovanie je potrebné po najbližšom vrchole letu počítať dni na jeho vykonanie, pričom prípravky uvádzané v tabuľke pre 1. termín ošetrovania treba aplikovať ihneď po vyvrcholení letovej vlny motýľov alebo po nájdení prvých vajíčok v sade. Sú vysoko účinné a druhé ošetrenie pri nich nie je potrebné.
Biologické prípravky sa aplikujú tesne, t. j. 1 - 2 dni pred liahnutím húseníc, alebo 3 dni po vyvrcholení letovej vlny motýľov. To však predpokladá kontrolu stavu vajíčok v sade (tesne pred liahnutím sú vajíčka v štádiu tzv. čiernej hlavičky). Ostatné prípravky sa aplikujú v čase hromadného liahnutia húseníc, t. j. 8 dní po vyvrcholení letovej vlny motýľov (v tabuľke 2. termín). Z tejto skupiny prípravkov odporúčame vyberať tie, ktoré nemajú iba kontaktný účinok.
Prehľad v súčasnosti povolených prípravkov:
Viac sa dočítate v správe Ing. STANISLAVA BAROKA z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 21.