Počasie je značne premenlivé, prinieslo aj vyššie teploty, aj nejaké zrážky. Tento stav vyhovuje viacerým chorobám; vývoj škodcov prebieha pomalšie oproti rokom so suchším a stabilnejším počasím.
Ochranu proti múčnatke a chrastavitosti na jadrovinách netreba podceňovať. V podstate obe tieto choroby majú viac-menej vhodné podmienky na napadnutie stromov, listov a ich plodov. V súčasnosti povolené prípravky sú tieto:
Odporúčame striedať kontaktné a systémové prípravky, prípadne použiť prípravky s účinkom proti obom chorobám súčasne.
Pripomíname ochranu proti pásavke zemiakovej. Vlhšie počasie jej veľmi neprialo, preto sa jej dospelce vyskytujú v porastoch pomerne dlhý čas a naďalej môžu klásť vajíčka. Odporúčame pestovateľom sledovať dospelce, kladenie vajíčok a následne liahnutie lariev, podľa ktorého možno veľmi dobre určiť termín ošetrovania a výber najvhodnejšieho prípravku. Upozorňujeme na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať.
Ochrana proti voškám je aktuálna na všetkých plodinách s ich silným výskytom, preventívne sa neošetruje! Veľmi dôležitý je správny výber prípravku, pretože niektoré prípravky majú rozsah použitia aj proti iným škodcom, napr. obaľovačom alebo cicavým a žravým škodcom všeobecne. Preto odporúčame v prípade silných výskytov vošiek vyberať prípravky účinné proti viacerým škodcom súčasne.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín