Repka vykvitla veľmi rýchlo, už čaká len na dostatok vlahy, aby nasadené kvetenstvá mohli vytvoriť dostatočný počet šešulí. Silný vietor pri rozkvitaní repky znemožnil nálet mnohých škodcov.
V prvom rade sme zistili menej blyskáčika repkového. Farmári nestihli postriekať repku tesne pred kvitnutím a riskovali ošetrovanie po rozkvitnutí repky, aj v silnom vetre. Myslím, že to bol zbytočný zásah. Vietor znemožňoval škodcom udržať sa na súkvetiach, krytonosa šešuľového sme zaznamenali ojedinele a byľomor kelový vo vetre nemal šancu naletieť. Škodiť môžu ešte v plnom kvete a na konci kvitnutia repky, ale výskyty budú určite slabé.
Biela hniloba
Rovnako priaznivá situácia je aj v chorobách repky. Obdobie sucha pred kvetom nevytvorilo podmienky na rozvoj hubových ochorení. Zrážky tvoria podmienky pre klíčenie sklerócií bielej hniloby (Sclerotinia sclerotiorum) na povrchu pôdy, kde zostali z predchádzajúcich rokov po zbere repky alebo slnečnice. Naše pôdy sú zamorené skleróciami bielej hniloby. Tieto začínajú klíčiť až po navlhčení a infikujú rastliny repky dvomi spôsobmi: Ak prerastajú priamo vo forme mycélia z pôdy, sú príznaky na koreňoch a báze stonky. Tento druh infekcie býva zriedkavý. Bežne dochádza k infekcii askospórami, ktoré vyrastajú tiež na skleróciach na pôde a vietor ich roznáša na korunné lupienky repky počas kvitnutia. Infikované lupienky sa pri opade môžu prichytiť v pazuchách listov, kde sa drží voda, tvorí sa mycélium a infekcia je dokončená. Pri druhom spôsobe infekcie vidíme napadnutie v hornej časti stonky a na bočných vetvách, prípadne aj na šešuliach. Tvoria sa svetlé mokvavé škvrny so sivým stredom. Napadnuté rastliny sú v zelenom poraste jasne viditeľné žltou až hnedou farbou a predčasným usychaním. V mieste napadnutia je stonka dutá, mycélium v nej sa zhlukuje a tvrdne do sklerócií. Skleróciá sa môžu tvoriť vo vnútri rastliny, alebo je vonku na stonkách, vetvách a šešuliach. Teplo a striedavá vlhkosť podporujú infekciu, dážď alebo sucho obmedzujú aktivitu askospór.
Preventívnou ochranou proti bielej hnilobe je najmä osivo bez prímesí sklerócií, osevný postup s odstupom štyri a viac rokov od pestovania hostiteľov bielej hniloby. Vhodné je aj ošetrovanie pozemkov biologickými prípravkymi v dostatočnom časovom predstihu pred sejbou repky.
Viac sa dočítate v roľníckych novinách v č. 19.