22.03.2011 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Ošetrovanie ovocných stromov a zeleniny

Vzhľadom na výrazné oteplenie v polovici marca prerušené intenzívnymi zrážkami nastáva postupné prebúdzanie vegetácie. Treba sledovať vývoj ovocných stromov a v neposlednej miere aj počasie, pretože termín ošetrovania proti škodlivým organizmom závisí buď priamo od teploty, alebo od vegetačnej fázy ošetrovanej plodiny.

Z ovocných stromov sa najskôr ošetrujú broskyne, ktoré napáda nebezpečná choroba - kučeravosť broskyňových listov. Pri jej silnom výskyte môže dôjsť až k úplnému výpadku úrody, pri opakovaných výskytoch aj k odumretiu celých stromov. 
Pôvodca tejto choroby prezimuje predovšetkým na povrchu kôry vetvičiek a konárov, len menšia časť spór zostáva pod šupinami púčikov. Práve táto časť prezimujúcich spór je hlavným zdrojom jarnej infekcie. Pre šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10 °C. Je zaujímavé, že hube vyhovujú skôr nižšie teploty; súvisí to zrejme s rýchlejším usychaním akejkoľvek vlhkosti, vrátane pravidelnej rannej rosy. Najdôležitejšie sú dažde v období pučania priamo do rozvíjajúcich sa púčikov; vlhkosť či sucho dlho pred pučaním nemá väčší vplyv na výskyt tejto choroby. V tomto roku sú vytvorené vhodné podmienky pre túto chorobu, pretože po oteplení a miernom rozvití púčikov napršalo „priamo do nich“, takže ošetrenie bude nevyhnutné. 
Najúčinnejšou ochranou je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov, keď sa z púčikov začínajú vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Predčasne vykonaný postrek má značne znížený účinok. Vysokú účinnosť vykazujú meďnaté prípravky Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Champion 50 WP alebo Kuprikol 50, prípadne aj sírnatý Sulka, pri ktorých pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky. 
Iba pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí, ktoré predlžuje pučanie a tým aj možnosť infekcie, možno odporučiť ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Citan DG, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG neo-tec, Efuzin 500 SC, Novozir MN 80 alebo Syllit 65. Tieto možno použiť aj pri pučaní. Druhé ošetrenie treba vykonať 7 - 14 dní po prvom ošetrení, najneskôr do začiatku kvitnutia stromov. 
Ošetrenie po kvitnutí sa už neodporúča, pretože má nízky účinok. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1000 litrov na hektár. Po kvitnutí treba poškodené listy mechanicky odstrániť. 

Marhule sú druhou kôstkovinou, ktorú na jar treba niekedy ošetrovať. Aj keď ešte väčšinou nekvitnú, upozorňujeme na moniliózu kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá napáda najmä marhule, v menšej miere aj čerešne a višne. Vyhovuje jej tiež vlhké počasie. Ochorenie sa prejavuje hlavne v čase dozrievania plodov ich hnitím. Z poškodených plodov huba následne preniká do konárikov, odkiaľ sa šíri smerom dovnútra koruny a spôsobuje jej presychanie. Menej časté býva poškodenie kvetov v čase kvitnutia, kedy huba spôsobuje usychanie kvetov a následne stratu na úrode. 
Ochranou proti tejto chorobe je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale najmä po zbere. Suché plody z vlaňajšej úrody treba odstrániť rezom konárikov až po zdravé drevo. 
Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne vykonáva dvakrát, a to na začiatku a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča iba na náchylných odrodách a za daždivého počasia, najmä v období kvitnutia. Z prípravkov sú na ošetrenie kôstkovín povolené Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Q-Bucon, Signum, Sporgon 50 WP a Zoran a na marhule aj Baycor 25 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár. 

Pri pestovaní priesad zeleniny spôsobuje významné škody padanie vzchádzajúcich rastlín, ktoré je komplexným ochorením viacerých húb súčasne. Priesadám treba zabezpečiť dostatok svetla, primeranú vlahu a vzdušnosť. Uplatňuje sa prípravok Previcur 607 SL v 0,15- až 0,25-percentnej koncentrácii, a v malospotrebiteľskom balení aj prípravok Antipleseň; používa sa vo forme zálievky po sejbe a presadení v množstve 3 - 5 litrov roztoku na meter štvorcový. 
Na porastoch ozimného cesnaku škodí mucha fúzavka cesnaková. Vylieta skoro na jar pri teplote nad 10 °C. V tomto roku už prvé oteplenie bolo, pri ďalšom je ošetrenie určite potrebné. Postrek má význam iba v lokalitách s pravidelnými výskytmi, a to prípravkami Ceon 5 CS, In-sek, Karate zeon 5 CS, Karate zeon 050 CS, Karate so zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS, Lambdol alebo Reldan 40 EC, ktorý sa robí po prvom oteplení nad 10 °C a o 14 dní sa zopakuje. 
Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP – OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down