07.03.2022 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Prvé jarné ošetrenia ovocných stromov

Napriek chladnému počasiu počas uplynulého a aj tohto týždňa spomenieme prvé jarné ošetrenia ovocných stromov.

Pre broskyne je to kučeravosť broskyňových listov. Pri jej silnom výskyte môže dôjsť až k úplnému výpadku úrody, pri opakovaných viac rokov po sebe nasledujúcich výskytoch aj k odumretiu celých stromov. Pre šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10 ºC. Najdôležitejšie sú dažde v období pučania priamo do rozvíjajúcich sa púčikov; vlhkosť alebo sucho dlho pred pučaním nemá väčší vplyv na výskyt tejto choroby. Počasie na jar je vždy veľmi premenlivé a je takmer isté, že dážď do pučiacich broskýň bude. Najúčinnejšou ochranou proti kučeravosti je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Aj z tohto dôvodu je potrebné veľmi presne sledovať túto fenofázu a ošetrovať presne v správnom čase! Neošetruje sa iba v období, keď sa očakávajú mrazy, teda ochrana bude možná najskôr zrejme až v druhej polovici budúceho týždňa.

Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Airone SC, Badge WG, Coprantol Duo, Cuproxat SC (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Champion 50 WG (aj MB) alebo Kuprikol 50 (aj MB), pri ktorých pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky. Iba pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí, ktoré predlžuje pučanie a tým aj možnosť infekcie, a najmä v prípade dažďa priamo do pučiacich púčikov, odporúčame ešte jeden postrek, ale už inými fungicídmi (v žiadnom prípade nie meďnatými, ktoré spôsobia spálenie lístkov!), ako sú s účinnou látkou dithianon prípravky Alcoban, Delan 700 WDG, Dion 700 WG, Dynamo a Thianon 700 WDG alebo s účinnou látkou dodine prípravky Syllit 400 SC, Syllit 544 SC a iba v MB balení Syllit 65. Tieto prípravky možno použiť aj pri pučaní. Druhé ošetrenie treba vykonať 7 - 14 dní po prvom ošetrení najneskôr do začiatku kvitnutia stromov. Ošetrenie po kvitnutí sa už neodporúča, pretože má veľmi nízky účinok. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na ha. Po kvitnutí treba poškodené listy mechanicky odstrániť.

Už teraz upozorňujeme na moniliózu kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá napáda najmä marhule, v menšej miere aj čerešne a višne. Kvitnutie marhúľ možno predpokladať najskôr o 10 - 14 dní. Chorobe vyhovuje vlhké počasie, najnebezpečnejší je dážď priamo do rozvinutých alebo odkvitajúcich kvetov. Preventívnou ochranou je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale najmä po zbere. Suché plody z vlaňajšej úrody treba odstrániť rezom konárikov až po zdravé drevo.
Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne vykonáva dvakrát, a to na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča iba na náchylných odrodách a za daždivého počasia, najmä v období kvitnutia. Preto je veľmi dôležité sledovať začiatok kvitnutia. Z prípravkov sú na ošetrenie sliviek, čerešní a višní povolené Abilis Ultra, Horizon 250 EW, Lynx a Ornament 250 EW obsahujúce účinnú látku tebuconazole, ďalej na broskyne, marhule, slivky a čerešne Prolectus (aj MB) obsahujúci fenpyrazamine, na broskyne a slivky Switch 62,5 WG (cyprodinil + fludioxonil) a do všetkých kôstkovín meďnaté prípravky Airone SC, Badge WG a Coprantol Duo, s účinnými látkami fluopyram + tebuconazole Luna Experience (aj na ochranu plodov), s účinnými látkami boscalid + pyraclostrobin prípravok Signum (aj MB), s účinnou látkou trifloxystrobin prípravok Zato 50 WG a s obsahom Bacillus subtilis biologický prípravok Serenade Aso. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down