01.02.2011 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Situácia na trhu s mliekom je znepokojivá

Spracovatelia mlieka tvrdia, že ak si chcú udržať dodávateľov, musia zvýšiť cenu za surové mlieko.

Na začiatku tohto roka sa podľa Jána Johanesa, prezidenta Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ), jasne ukazuje, že ak si chcú slovenskí mliekari udržať svojich dodávateľov, musia zvýšiť cenu za surové kravské mlieko.
Tento krok je však podľa neho likvidačný v prípade, ak obchod nepristúpi na zvýšenie odbytových cien. Nové rokovania mliekarní s obchodom však naznačujú, že obchod vôbec o zvyšovaní odbytových cien neuvažuje, naopak, požaduje ich zníženie.
Predstavitelia mliekarenského priemyslu budú naďalej žiadať obchodné systémy o zvýšenie odbytových cien, pretože majú záujem nakúpiť do svojich spracovateľských kapacít všetko mlieko vyrobené na Slovensku a poskytnúť prvovýrobcom aj primeranú cenu.
Úspech týchto rokovaní je však podmienený predovšetkým skutočnou, a nie iba formálnou snahou obchodníkov pomôcť slovenským výrobcom a snáď aj zvýšiť podiel slovenských výrobkov na domácom trhu.
Práve zvýšenie predaja slovenských výrobkov a podpora ich predaja musia byť nevyhnutným spoločným cieľom celého agropotravinárskeho sektora a obchodu, spolu s výzvou pre všetkých spotrebiteľov, aby kúpou slovenských výrobkov podporili ekonomiku vlastného štátu, a teda v konečnom dôsledku aj sami seba.
Ján Johanes konštatoval, že napriek deklaráciám analytikov a "chápavému" postoju obchodníkov je situácia pre slovenských mliekarov a prvovýrobcov znepokojivá.
Cena surového kravského mlieka dosiahla v decembri minulého roku 0,3057 eura/kg. Od januára 2010 cena za mliečnu surovinu vzrástla o 18 %. Navyše je podľa J. Johanesa potrebné spomenúť nárasty cien ďalších vstupov: plynu, elektriny, obalového materiálu, vody a v neposlednom rade aj mýta, ktoré výrazne zvyšujú náklady spracovateľských podnikov a zatiaľ sa do odbytových cien plnohodnotne nepremietli.
Odbytové ceny mlieka v priemere vzrástli iba o 10 percent, s výnimkou čerstvého polotučného mlieka, u ktorého cena dokonca klesla, a to o 0,5 percenta.
Spotrebiteľské ceny mlieka a mliečnych výrobkov vzrástli od januára do decembra 2010 od 5 (trvanlivé polotučné mlieko) do 15 percent (syr Eidam). Z toho podľa prezidenta SMZ jednoznačne vyplýva, že mliekarenskému priemyslu sa nepodarilo premietnuť zvyšujúcu sa cenu suroviny do cien výrobkov napriek tomu, že spotrebiteľské ceny vzrástli.
Tento fakt potvrdzuje podľa J. Johanesa aj porovnanie výdavkov mliekarenského priemyslu za surovinu za trištvrte roka 2010 a výšky celkových tržieb za predaj mliečnych výrobkov za to isté obdobie.
Mliekarne zaplatili za surovinu prvovýrobcom za 1. až 3. štvrťrok 2010 o 25,5 percenta viac ako za rovnaké obdobie roku 2009, ale ich celkové tržby boli za rovnaké obdobie vyššie iba o 8,1 percenta.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down