„Výroba jačmeňa a sladu je v EÚ relatívne stabilná, v roku 2022 dosiahla úroveň 51,97 milióna ton jačmeňa, čo sa týka importu je na podobnej úrovni ako v predchádzajúcich rokoch, t. j. 1,06 milióna ton v roku 2022. Všeobecne môžeme hovoriť, že spotreba sladovníckeho jačmeňa je po dvoch rokoch pandémie stabilizovaná, avšak vývoj v pestovateľskej výmery jačmeňa, ovplyvnený klimatickou zmenou nie je celkom pozitívny.“
Uviedol Ing. Marián Šternócky, vedúci nákupu jačmeňa a logistiky spoločnosti Heineken Slovensko Sladovne, počas odbornej konferencie spoločnosti Limagrain, ktorá sa uskutočnila 22. novembra v Nitre a o ktorej sme informovali v predchádzajúcom vydaní RN.
V úvode upozornil na pokles pestovateľských výmer jačmeňov v EÚ v posledných rokoch, z 12,4 milióna hektárov v roku 2018 na 10,57 milióna hektárov v roku 2022. Z toho jarný jačmeň sa v roku 2018 pestoval na 7,42 milióna hektároch a v roku 2022 poklesla výmera na 5,16 milióna hektárov. Podľa M. Šternóckeho svoju úlohu v tom zohrala hlavne klimatická zmena, dôsledkom čoho sú jarné jačmene pestované iným spôsobom, napr. sú vysievané na jeseň, prípadne sú nahrádzané ozimnými jačmeňmi, ktoré sú úrodovo stabilnejšie.
Situácia je stabilizovaná, avšak...
Na Slovensku dosiahla výroba piva v prvej polovici roka 2022 úroveň 1 704 tisíc hektolitrov, podľa M. Šternóckeho čísla naznačujú pozitívny vývoj.
Na Slovensku pôsobí sedem sladovní, ktoré majú v pláne v tomto roku vyprodukovať takmer 299 tisíc ton sladu, na čo je potrebných cca 375 tisíc ton sladovníckeho jačmeňa. Z toho sladovňa Heineken Slovensko Sladovne v Hurbanove sa na trhu podieľa 37 percentami. Slovensko je vo výrobe sladu a jeho predaja naďalej silno proexportne orientované. Slovenské pivovary spotrebujú zhruba 15 až 16 percent slovenskej produkcie sladu, ostatná produkcia sladu ide na vývoz.
Pokles pestovateľských výmer pretrváva
Faktom je, že v tomto roku sme na Slovensku zaznamenali historicky najnižší osev jačmeňov, na úrovni necelých 109 tisíc hektárov jarného a ozimného spolu. „Je to veľký pokles, i keď celkovo oziminy zaznamenali +16 percent medziročne. Avšak jarný jačmeň medziročne poklesol až o 20 percent. Celkový priemer je mínus 7,5 percenta,“ uviedol M. Šternócky k aktuálnej situácii.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.