Situácia v slovenskom potravinárstve nie je dobrá. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave podpredseda pre potravinárstvo a obchod Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Dušan Janíček.
"Domáci sektor výroby potravín musí naďalej čeliť neúmernému tlaku obchodných reťazcov na nevyvážené dodávateľské podmienky, umelo udržujúce vysoké ceny slovenských potravín v dôsledku vysokých marží obchodu," spresnil.
Vysoká sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny v porovnaní s okolitými krajinami podporuje nákupnú turistiku a v konečnom dôsledku poškodzuje vnútornú ekonomiku. Predchádzajúca slabšia aktivita štátu v podpore predaja slovenských výrobkov a nedostatok finančných prostriedkov na investície do technických a technologických inovácií sťažujú rozvoj všetkých výrobných odborov potravinárskeho priemyslu. Aktuálnu situáciu navyše komplikuje embargo Ruskej federácie na dovoz niektorých potravín, v dôsledku ktorého sa začali hromadiť ich zásoby vo vnútri EÚ.
Za alarmujúci označil Janíček zostupný trend objemu investícií do potravinárskeho priemyslu, ktoré sa v ostatných piatich rokoch znížili viac ako o polovicu. Jeho ďalšie pokračovanie by vyústilo do absolútneho poklesu konkurencieschopnosti odvetvia, ktorého produkcia v hodnotovom vyjadrení sa pohybuje približne v intervale od 3,1 miliardy eur do 3,2 miliardy eur. Oživenie investičných aktivít bude o to dôležitejšie, že v súčasnosti dochádza k novému rozdeleniu trhov, ktoré predurčí ďalší vývoj výrobno-obchodných vzťahov na mnoho rokov dopredu.
"Nebolo by dobré, keby sme nedokázali zareagovať na túto skutočnosť a Slovensko by sa zaradilo medzi krajiny, v ktorých bude výroba potravín patriť iba medzi nevýznamné sociálno-ekonomické aktivity," dodal podpredseda SPPK.
(tasr)