10.02.2015 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Situácia v slovenskom potravinárstve nie je dobrá

Situácia v slovenskom potravinárstve nie je dobrá. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave podpredseda pre potravinárstvo a obchod Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Dušan Janíček.

"Domáci sektor výroby potravín musí naďalej čeliť neúmernému tlaku obchodných reťazcov na nevyvážené dodávateľské podmienky, umelo udržujúce vysoké ceny slovenských potravín v dôsledku vysokých marží obchodu," spresnil.
Vysoká sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny v porovnaní s okolitými krajinami podporuje nákupnú turistiku a v konečnom dôsledku poškodzuje vnútornú ekonomiku. Predchádzajúca slabšia aktivita štátu v podpore predaja slovenských výrobkov a nedostatok finančných prostriedkov na investície do technických a technologických inovácií sťažujú rozvoj všetkých výrobných odborov potravinárskeho priemyslu. Aktuálnu situáciu navyše komplikuje embargo Ruskej federácie na dovoz niektorých potravín, v dôsledku ktorého sa začali hromadiť ich zásoby vo vnútri EÚ.
Za alarmujúci označil Janíček zostupný trend objemu investícií do potravinárskeho priemyslu, ktoré sa v ostatných piatich rokoch znížili viac ako o polovicu. Jeho ďalšie pokračovanie by vyústilo do absolútneho poklesu konkurencieschopnosti odvetvia, ktorého produkcia v hodnotovom vyjadrení sa pohybuje približne v intervale od 3,1 miliardy eur do 3,2 miliardy eur. Oživenie investičných aktivít bude o to dôležitejšie, že v súčasnosti dochádza k novému rozdeleniu trhov, ktoré predurčí ďalší vývoj výrobno-obchodných vzťahov na mnoho rokov dopredu.
"Nebolo by dobré, keby sme nedokázali zareagovať na túto skutočnosť a Slovensko by sa zaradilo medzi krajiny, v ktorých bude výroba potravín patriť iba medzi nevýznamné sociálno-ekonomické aktivity," dodal podpredseda SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down