Poľnohospodárska výroba sa robí v zložitých pôdnych a klimatických podmienkach s využívaním pestovateľských opatrení človeka. Jedným z faktorov, ktoré môže pestovateľ významne ovplyvniť, je využitie biologického materiálu, ktorý predstavuje osivo (sadivo). Predstavuje jeden z najdôležitejších faktorov vstupujúcich do poľnohospodárskej výroby. Použitie osiva, ktoré nie je schopné vyprodukovať dostatočnú úrodu a kvalitu danej plodiny je jedným z najväčších rizík v rastlinnej výrobe.
Kvalita osiva je pojem, ktorý pozostáva z viacerých vlastností o ktoré sa zaujímajú rôzne zložky v rámci výrobné procesu - výrobca osiva, spracovávateľ, uskladňovateľ, obchodník, odberateľ ako aj inštitúcia zodpovedná za kvalitu osiva. Vo všetkých prípadoch spočíva konečný cieľ skúšania kvality osiva v stanovení hodnoty osiva, určeného na výsev danej plodiny.
Pri skladovaní osiva treba rešpektovať špeciálne požiadavky, s cieľom udržať jeho vysokú biologickú hodnotu. Osivo sa musí skladovať podľa jednotlivých dávok. Dávka z množiteľského porastu sa označuje jedným číslom, ktoré sa lomí poradovým číslom jednotlivých dielov s najvyššou predpísanou hmotnosťou. Rovnaká zásada platí aj pre dávky združené z niekoľkých množiteľských porastov.
Viac v RN č. 34
Prof. Dr. Ing. Richard Pospišil
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre