29.05.2018 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škodcovia maku siateho v druhej polovici vegetácie

Úrodu maku môže významne ovplyvniť viac druhov fytofágného hmyzu. Na Slovensku, ale aj v Českej republike, kde sa mak pestuje na oveľa väčších plochách, k najvýznamnejším škodcom maku patria: krytonos koreňový (Stenocarus ruficornis), krytonos makovicový (Neoglocianus maculaalba), voška maková (Aphis fabae), hrčiarka byľová (Timaspis papaveris) a byľomor makový (Dasineura papaveris).

V tomto článku sa budeme venovať najvýznamnejším škodcom, väčšinou špecializovaným, proti ktorým sa často musia robiť priame ochranné opatrenia a vyskytujú sa v druhej polovici vegetácie. Využijeme pri tom skúsenosti s ochranou proti týmto škodcom z krajín Strednej Európy, najmä Česka, ale aj vlastné skúsenosti, preto uvádzame výsledky pokusov v ochrane maku proti makovicovým škodcom, kde boli použité biologické prípravky.

Hrčiarka byľová

Hrčiarka byľová je malá osička, ktorá má telo dlhé 3 milimetre. Hlava a hruď sú čierne, zadoček hnedastý a nohy svetlo hnedé. Tykadlá sú nelomené, krídla sú priezračné s redukovanou žilnatinou. Larvy sú beznohé, dlhé 3 – 3,5 milimetra, 1 milimeter široké, belavej farby.

Prezimuje kukla v stonkách maku, ojedinele larva. Imága sa liahnu v máji a od začiatku júna samičky kladú vajíčka do stoniek maku, na spodnú časť, na 3 až 5 internódium. Larvy vyhrýzajú v stonkách maku chodbičky. Tu aj dokončujú svoj vývoj, kuklia sa a prezimujú v pozostatkoch stoniek maku. Má jednu generáciu do roka.

Hrčiarka byľová škodí v štádiu larvy vyžieraním chodbičiek v stonkách maku siateho dlhých 3 – 4 centimetre. Napadnuté rastliny predčasne žltnú a makovice na nej zasychajú. Pri väčšom poškodení cievnych zväzkov odumierajú celé rastliny. Aj menší počet lariev môže zničiť rastlinu, ak sa sústredí žer na cievne zväzky v miestach prechodu z koreňovej časti do stonky. Semená v makoviciach zhnednú. Na stonke na miestach žeru sú fialové škvrny.

Hrčiarka byľová škodí aj nepriamo. Poškodené miesta na stonkách, ktoré vznikajú pri kladení vajíčok, sú vstupnou bránou pre infekciu hubou Helminthosporium papaveris, ktorá následne zvyšuje škodlivosť hrnčiarky.

Škody, ktoré spôsobuje hrnčiarka byľová, sú skryté, nespôsobuje zničenie porastu alebo znehodnotenie úrody a preto aj silný výskyt väčšinou pestovateľ nezaznamená. Varovným signálom je predčasné usychanie porastu.

Ochrana porastov

Z agrotechnických metód ochrany má veľký význam priestorová izolácia, vysievať nové porasty čím ďalej od minuloročných porastov. Taktiež odstránenie pozberových zvyškov, v ktorých škodca prezimuje a hlboká orba.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down