Zo škodcov poľných plodín a zeleniny, škodiacich na začiatku jari, dnes predstavíme troch: hrbáča obilného, krytonosa koreňového, ktorý je významným škodcom maku na začiatku vegetácie a fúzavku cesnakovú – aktívne lietajúcu aj v zimných mesiacoch, pričom hospodársky významné škody zapríčiňuje na mladých rastlinách z jesennej výsadby.
Hrbáč obilný
Odborne Zabrus tenebrionides, Coleoptera, Carabidae. Hrbáč obilný je významný škodca obilnín už niekoľko desaťročí. Každoročne sa v strednej Európe proti tomuto škodcovi vykonávajú postreky na väčších alebo menších plochách. Je známe, že škodí na jeseň a na jar na porastoch v monokultúre, alebo na porastoch z opakovanej sejby obilnín, tiež napáda porasty na pozemkoch ktoré sú v blízkosti polí, na ktorých sa v minulých rokoch vo väčšej miere vyskytoval tento škodca.
Hrbáč obilný škodí v štádiu larvy a imága. Prítomnosť lariev škodcu v mladých porastoch obilnín na jeseň a na jar sa veľmi ľahko zisťuje na základe charakteristických poškodení listov larvami. Dobre viditeľné sú rozžuvané listy mladých rastlín, ktoré schnú a nadobúdajú sivú farbu. Tieto príznaky vidieť v porastoch už od konca októbra až začiatku novembra. Larvy sú aktívne večer, sú veľmi žravé a aktívne sú do prvých mrazov, keď migrujú hlbšie do pôdy. Oteplením na jar znovu začínajú byť larvy aktívne a škody zapríčiňujú až do konca svojho vývoja. Spôsobujú znižovanie počtu rastlín a odnoží na jednotku plochy. V prípade väčšieho výskytu a dlhšieho obdobia aktivity porasty môžu byť aj úplne zničené. Imága znižujú počet zŕn v klase.
Podmienky vyhovujúce škodcovi
K masovému výskytu hrbáča obilného najviac napomáha nesprávna agrotechnika. Najväčší vplyv má opakovaná sejba obilnín viac rokov po sebe. Hrbáč obilný je škodca obilnín v monokultúre a v takýchto podmienkach pravidelne zapríčiňuje veľké škody a môže aj úplne zničiť porast. Masovému výskytu hrbáča dopomáha aj neskorá sejba, oneskorený zber slamy a oneskorene vykonaná podmietka.
Okrem nesprávnej agrotechniky na zvýšený výskyt hrbáča obilného majú aj poveternostné podmienky v auguste a septembri. Počas týchto mesiacov sa imága nachádzajú v pôde v hĺbke 10 až 40 centimetrov v letnej diapauze. Keď sú v tomto období vysoké teploty a dlhotrvajúce sucho imága neskoršie opúšťajú pôdu, čo negatívne vplýva na vývojový cyklus škodcu. Samičky neradi kladú vajíčka do suchej pôdy a ak aj nakladú - väčšina z nich uhynie.
Skratka, suché počasie v lete a na začiatku jesene má negatívny vplyv na vývoj a populačnú hustotu tohto škodcu.
Ochrana
Agrotechnické spôsoby ochrany Majú veľký význam v ochrane porastov proti tomuto škodcovi a dodržiavanie vhodných agrotechnických opatrení môže úplne vylúčiť chemickú ochranu. Dodržiavanie osevného postupu predstavuje najvýznamnejšie opatrenie. Odporúča sa striedať obilniny so strukovinami a repou.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.