30.06.2015 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škodcovia slnečnice ročnej

Slnečnicu ročnú napáda pomerne málo škodcov. Významní sú najmä škodcovia poškodzujúci mladé rastliny vo fáze vzchádzania. V tomto období škodcovia môžu úplne zničiť mladú rastlinu a ak je zničené veľké percento mladých rastlín, musí sa poškodený porast dosiať alebo preorať a znovu zasiať. Najdôležitejší škodcovia poškodzujúci nadzemné časti rastliny sú: larvy siatíc najmä siatica oziminová (Agrotis segetum), imága nosánikov: dlhánik kukuričný (Tanymecus dilaticollis), dlhánik burinový (Tanymecus palliatus) a imága potemníka pieskového (Opatrum sabulosum).

Okrem škodcov z triedy hmyz, sú v tomto období významní škodcovia aj vtáky: holuby, vrany, bažanty a tiež aj hlodavce: chrček obyčajný (Cricetus cricetus), hraboš poľný (Microtus arvalis). Z uvedeného zoznamu škodcov vidíme, že je ani jeden druh nie je špecializovaný na túto plodinu, všetky druhy sú nešpecializovaní, polyfágní škodcovia.

Siatica oziminová (Agrotis segetum)

Siatica oziminová je polyfág, ktorý sa živí na viac ako 150 druhoch rastlín. Mladé húsenice na spodnej strane listov vyžierajú okienka, neskoršie perforujú listy a po prvom zvliekaní ožierajú listy od okraja. Posledné tri instary lariev zapríčiňujú najvýznamnejšie poškodenia – obžierajú podzemné časti čo zapríčiňuje úhyn rastlín a zníženie počtu rastlín na jednotku plochy. Niekedy zapríčinia výpadok skoro celého počtu rastlín, tak že sa musí zopakovať sejba. Hospodársky významnejšia je prvá generácia siatice. Húsenice škodia v druhej a tretej dekáde júna a v prvej dekáde júla. Najväčšie škody zapríčiňujú na okopaninách a na zelenine. Zvýšeniu škôd napomáha neskorá sejba a prítomnosť zaburinených polí.

Siatica oziminová je významným škodcom slnečnice, najmä v porastoch z neskorej sejby. V minulosti, v strednej Európe boli zaznamenané veľké škody na slnečnici spôsobené týmto škodcom, keď boli zničené veľké plochy.

Dlhánik kukuričný (Tanymecus dilaticollis)

Je významný škodca kukurice, cukrovej repy a slnečnice v aridných a semiaridných regiónoch juhovýchodnej a strednej Európy.

Na slnečnici imága poškodzujú listy, listovú stopku a stonku mladých rastlín. Rastliny slnečnice sú najzraniteľnejšie od fázy klíčenia a vzchádzania až do tvorby 1 - 2 páru listov. Mladé klíčiace rastliny môže byť zničené úplne. Výrazné škody sa objavujú hlavne na plochách, kde sa slnečnica zaraďuje po monokultúrne pestovanej kukurici. Viac bývajú poškodené porasty z neskorej sejby, lebo pri vyšších teplotách sú imága aktívnejšie a žravejšie. Vzchádzajúce rastliny slnečnice bývajú zničené keď je na 1 m2 prítomné dve a viac imág dlhánika kukuričného. Na poliach sú imága prítomné v apríli, máji a niekedy aj v júni.

K premnoženiam dlhánika kukuričného dochádza v rokoch so suchým a teplým počasím na jar, priemerne vlhkým letom a pri výskyte veľkých plôch s monokultúrne pestovanou kukuricou. Životnému cyklu škodcu nevyhovuje daždivé a chladné počasie na jar a časté a výdatné zrážky v auguste (zvýšený úhyn kukiel). Početnosť imág počas prezimovania v pôde neznižuje výrazne ani jesenná orba, pretože sa nachádzajú v hĺbke 40 až 100 cm. Vďaka tomu nemajú výrazný vplyv na zníženie populačnej hustoty ani prirodzení nepriatelia s výnimkou entomopatogénnych húb, ktoré sú schopné vo vlhkej a chladnej pôde čiastočne regulovať početnosť škodcu.

Dlhánik burinový (Tanymecus palliatus)

Je polyfág, ktorý sa živí na viac ako 80 druhoch rastlín pestovaných a divorastúcich. Z pestovaných rastlín poškodzuje cukrovú repu, sóju, slnečnicu a lucernu. Škodlivým štádiom je imágo a to v čase vzchádzania rastlín a v prvých vývojových fázach mladej rastliny. Požiera listy mladých rastlín od okrajov alebo úplne. Imága začínajú prijímať potravu, keď je teplota nad 5°C. Larvy nie sú škodlivé, môžeme ich označiť aj za užitočné, lebo sa živia na koreňoch burín.

Potemník pieskový (Opatrum sabulosum)

Často sa vyskytuje na poliach v strednej Európe. Najviac sa vyskytuje na ľahkých pôdach, na ktorých nie je hustá vegetácia. Masový výskyt tohto škodcu podporuje teplé a suché počasie a tiež, keď je veľké zastúpenie okopanín v osevnom postupe.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down