07.05.2015 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škodlivosť vtákov v jarnom období

Hneď na začiatku treba povedať, že vtáky sú väčšinou užitočné, no niektoré z nich za určitých okolností sa stávajú často aj nepríjemnými škodcami pestovaných plodín.

Škodlivosť vtákov

Vtáky škodia na poľných plodinách v dvoch obdobiach: na jar v čase sejby a vzchádzania rastlín a potom v druhej polovici leta až do konca vegetácie. Na jar, po sejbe poľných plodín (sója, kukurica, slnečnica a iné), niektoré druhy vtákov vyžierajú napučané klíčiace semenná a vyzobávajú tiež klíčiace rastliny, čím sa znižuje počet rastlín na jednotku plochy. Väčšinou tieto vtáky vyhrabávajú semena jedno za druhým v rade, konzumujú aj nevyklíčené a vyklíčené semená. Tiež radi konzumujú vzchádzajúce rastliny a to najmä vo fáze kotyledonových listov. Percento zničených semien môže byť aj viac ako 50 %, čo má za následok nedostatočný počet rastlín a musí sa porast preorať a znovu zasiať, čo výrazne zvyšuje náklady. Na tento spôsob škodia nasledovné druhy: bažanty, holuby, havran čierny, vrana obyčajná, hrdlička záhradná a iné. Bažanty najviac ohrozujú okraje porastov, kým holuby stred poľa. Holuby a hrdličky sú aktívne ráno a neskoro popoludní. Zvýšené škody sú pri skorej alebo veľmi neskorej sejbe, tiež keď je vykonaná agrotechnika na zlej úrovni a keď je veľa osiva na povrchu pôdy. Tiež keď je chladné a daždivé počasie, ktoré neumožňuje intenzívny rast rastlín a rýchly prechod do fáz, ktoré nie sú atraktívne pre vtákov. A pravda, najohrozenejšie sú porasty v blízkosti lesíkov, v ktorých hniezdia kolónie vtákov.

Ochrana

Znížiť škody, ktoré spôsobujú vtáky v porastoch poľných plodín môžeme kombináciou viacerých opatrení, najmä agrotechnických, mechanických a chemických. V literatúre sa uvádza, že ako preventívne opatrenie proti škodám ktoré zapríčiňujú vtáky na jar, je aj na čas urobená podmietka a následne hlboká orba. Na tento spôsob sa vtákom ponúka možnosť stravovania sa rôznymi druhmi hmyzu žijúcich v pôde a keď si na túto stravu zvyknú menej, sa živia vysiatym osivom. Tiež významné opatrenie na zníženie škôd od vtákov na jar je sejba v optimálnom termíne a do optimálnej hĺbky. Škodlivosť vtákov v jarnom období znižujú aj všetky agrotechnické opatrenia, ktoré urýchľujú rast a vývoj mladých rastlín a tak prechádzajú skôr do vývojových fáz, ktoré sú menej atraktívne pre vtáky. Jedným menom tieto opatrenia nazývame správna agrotechnika, kde patrí okrem kvalitnej predsejbovej prípravy, sejba v optimálnom termíne ale aj optimálne hnojenie a zavlažovanie. Na plochách, ktoré sú v blízkosti väčších kolónií vrán, treba pri sejbe použiť väčšiu dávku osiva.

Škody na začiatku vegetácie spôsobené vtákmi môžeme znížiť morením osiva prípravkom s účinnou látkou methiokarb, ktorý ma odpudzujúci, repelentný účinok na vtáky. Používa sa 10 ml prípravku na 1 kg osiva. Tento prípravok je registrovaný na morenie osiva kukurice. Okrem repelentného účinku na vtákov má aj insekticídny účinok na pôdnych škodcov.

Užitočnosť vtákov

Vtáky majú dôležitú úlohu v prirodzenej regulácii škodlivého hmyzu a hlodavcov v poľnohospodárstve. Vedci udávajú že 250 miliónov jedincov rôznych druhov vtákov zničí ročne škodlivý hmyz s hmotnosťou 50 000 ton.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 19.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down