27.10.2020 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škody spôsobované zverou – dlhoročné trápenie poľnohospodárov

Rozryté pasienky, zožratá úroda, udupané polia s kukuricou, ovsom, pšenicou, repkou či zemiakmi. Dnes nie je problém vidieť na poliach vypasené diviaky, či početné stáda vysokej zveri. V hornatých oblastiach Slovenska nie je raritou ani stretnutie s medveďom. Faktom je, že zdravá miera početnosti zvierat je narušená. Zodpovedajú tomu škody na poľnohospodárskych plodinách, ktoré sa ročne šplhajú do miliónov. Prečo a ako sme dospeli až do takéhoto stavu? A čo s tým?

Je to realita, s ktorou sa viac-menej boria poľnohospodári prakticky na celom Slovensku. Aj preto chceme na konkrétnom príklade priblížiť, čo zažívajú niektorí poľnohospodári, samostatne hospodáriaci roľníci, či drobní záhumienkári v okrese Liptovský Mikuláš, ktorý štatisticky patrí medzi okresy s veľkým počtom škôd spôsobovaných zverou na poľnohospodárskych a lesných kultúrach.

Pracovné stretnutie k uvedenej problematike inicioval Ing. Ľudovít Urbanovský, konateľ spoločnosti PPS Bobrovec, s.r.o. Za jedného z najväčších poľnohospodárskych podnikateľov v oblasti - PD Smrečany sa zúčastnil Ing. Milan Vozár. Za malých pestovateľov a poskytovateľov poľnohospodárskych služieb v oblasti sa zúčastnili samostatne hospodáriaci roľník Milan Komendák a Jaroslav Salaj.

Dlhoročné trápenie

„Situácia týkajúca sa škôd poľovnou zverou na poľnohospodárskych kultúrach nás trápi už niekoľko rokov. Mnohí vravia, že Zákon o poľovníctve č. 274/2009 Z. z. je nastavený proti poľnohospodárom, keďže som si ho naštudoval, tvrdím že je viac na našej strane ako na strane poľovníkov. S jeho uplatňovaním v praxi sú však problémy. S Poľovným revírom Baníkov nemáme doteraz podpísanú zmluvu o minimalizácii škôd poľovnou zverou na poľnohospodárskych kultúrach z dôvodu, že som ju nechcel podpísať pre obsahové, formálne aj právne nezmysly,“ vysvetlil Ľ. Urbanovský prvý z dôvodov pracovného stretnutia. Ďalšími sú normované kmeňové stavy, ktoré sú podľa Ľ. Urbanovského v príkrom rozpore so stavom zveri pri jarnom sčítaní, ktorej počty sú výrazne vyššie a taktiež nedodržiavanie spôsobov prikrmovania zveri poľovníkmi z Poľovníckeho združenia Baníkov, s ktorými je konfrontovaný vo vlastnej praxi. „Je to situácia, z ktorej vznikajú premnožené stavy zveri, tá následne spôsobuje rozsiahle škody na poľnohospodárskych plodinách. V našom prípade najmä na kukurici, ovse, zemiakoch, lúkach a pasienkoch. Škody máme podložené aj znaleckými posudkami,“ dodal k situácii. Pre neúmerne vysoké škody na kukurici, ktoré sa každoročne pohybovali do 15 tisíc euro, ohradili 15 hektárovú parcelu dva metre vysokým oborovým pletivom.

„Za záhumienkárov v tejto oblasti chcem povedať, že máme snahu si dopestovať nejaké produkty na prilepšenie, taktiež dochovať hospodárske zvieratá. Faktom je, že zver ľuďom, ktorí majú chuť ešte niečo robiť, zničí aj to málo čo dopestujú. Založiť porast stojí peniaze, a keď z toho nemáme nič, tak nemáme chuť ďalej robiť,“ uviedol J. Salaj. S uvedeným súhlasí M. Komendák, ktorému len v tomto roku zver kompletne zničila štyri hektáre pšenice: „Ak chceme ochrániť plodiny, musíme na jar inštalovať elektrické oplôtky, avšak aj napriek týmto opatreniam, zver naďalej nadmieru poškodzuje nami pestované plodiny.“ Ako dodal – diviaky oplôtky prerazia, vysoká ich preskočí.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down