Prítomnosť nebezpečných dioxínov, ktoré sa objavili v Nemecku, budú kontrolovať aj slovenskí veterinári.
Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR sa podľa slov jej hovorcu Milana Matuša pri monitorovaní výskytu dioxínov v potravinách, ktoré by sa na Slovensko mohli dostať z Nemecka, nesústredí len na kontrolu obchodných reťazcov nemeckého pôvodu.
„V obchodnej sieti prekontrolujeme produkty, ktoré by mohli nejakým spôsobom korešpondovať s týmto prípadom. Nebudeme sa však zameriavať konkrétne na niektorý obchodný reťazec. Pozrieme sa na všetky," uviedol pre TASR Milan Matuš.
„Počkáme si ešte na ďalšie informácie, a na základe toho rozhodneme. Posúdime riziko a na základe analýzy rizika budeme konať," informoval hovorca ŠVPS.
Pripomenul, že Slovenská republika pravidelne odoberá z potravinového reťazca vzorky na prítomnosť dioxínov. „Robíme monitoring v potravinách, aj v surovinách, teda keby sa nebezpečné látky vyskytli, vieme ich zachytiť, a to aj u potravín slovenského pôvodu," dodal M. Matuš.
Podľa jeho informácií sa v Nemecku dioxíny našli v krmive. „Ohrozené sú teda najmä zvieratá kŕmené takýmto krmivom. Obsah nebezpečnej látky sa teda následne v potravinách znižuje," spresnil hovorca.
Výrobca krmív v Šlezvicku-Holštajnsku použil látku obsahujúcu dioxín ako prísadu do krmiva. Krátko po vypuknutí škandálu preventívne dostalo asi 1000 fariem v Dolnom Sasku zákaz predávať svoje hydinové produkty. Približne 8000 kureniec bolo zlikvidovaných po tom, ako sa našiel nebezpečný dioxín v ich krmive. V okrese Soest vyradili z chovu asi 80-tisíc nosníc.
Prechodné zastavovanie výroby vajec a kuraciny v roľníckych usadlostiach po celom Nemecku sa ešte neskončilo. Vo východnom Nemecku úrady oznámili, že najmenej 55 ton krmiva sa už na farmách spotrebovalo.