Skúmajú možnosti autonómneho zberu krmovín

Na veľtrhu Agritechnica 2023 predstavili spoločnosti CLAAS, AgXeed a thermal Drones spoločný projekt, ktorý spájal ochranu voľne žijúcich živočíchov s autonómnym riešením zberu tráv. Ale aj iné oblasti použitia v reťazci zberu by sa mohli ukázať ako vhodné na použitie autonómnych traktorov a AgBotov. Existujúca technológia si vyžaduje ďalší vývoj v úzkej spolupráci s výrobcami ťahových prostriedkov a náradia, čo umožní využitie čo najväčšieho pracovného záberu strojov.
Zber krmovín je pre mnohé poľnohospodárske podniky jednou z prác, ktorá si vyžaduje najviac pracovnej sily, a to najmä ak ide o skoré kosby s vysokým objemom. Pred a počas kosenia by sa mali polia prehľadávať alebo skenovať, či sa na nich nenachádzajú voľne žijúce živočíchy – pričom množstvo operácií ako kosenie, obracanie, zhŕňanie prebieha súčasne. V budúcnosti budú autonómne traktory alebo AgBoty schopné uľahčiť prácu mnohým poľnohospodárom a službárom. Vysoké porasty predstavujú mimoriadnu výzvu, rovnako ako neustále monitorovanie a hodnotenie kvality práce. Spolu s partnermi AgXeed a thermal Drones, spoločnosť CLAAS skúma a testuje rôzne oblasti použitia ako základ pre ďalší pokrok vo vývoji a štandardizácii.

Otázka rozhrania?

Drony s termovíznymi kamerami sú v súčasnosti rozšíreným, bezpečným a účinným riešením na detekciu hniezd a divej zveri (najmä srnčej zveri) tesne pred kosením trávnych porastov alebo siláže. Vyhľadávanie zveri sa zvyčajne vykonáva pomocou živého obrazu a pozastaví sa, keď sa nájde zdroj tepla, aby sa umožnilo pomocníkom premiestniť zviera na bezpečné miesto alebo označiť jeho polohu alebo miesto hniezda.

Spoločnosti CLAAS, thermal Drones a AgXeed vyvinuli spoločné rozhranie využívajúce drony pre autonómny zber krmovín. Údaje o zdroji tepla získané počas letu dronu sa najskôr uložia, potom sa spracujú pomocou umelej inteligencie a prenesú sa s príslušnými údajmi o polohe GPS do nástroja na plánovanie procesov. Ten začleňuje údaje do plánovania trasy, čo umožňuje autonómnemu žaciemu stroju udržiavať definovanú (a nastaviteľnú) bezpečnostnú hranicu okolo miesta mláďat alebo hniezda. Vytvorenie takejto hranice je užitočné najmä na poliach, kde sa nachádzajú chránené vtáky, keďže tieto hniezda nemožno odstrániť. Poľnohospodári a službári môžu sledovať postup stroja naživo na svojom smartfóne, tablete alebo počítači prostredníctvom platformy AgXeed. Týmto spôsobom môže použitie kombinácií autonómneho nosiča náradia a žacieho stroja spĺňať požiadavky na udržateľné obhospodarovanie trávnych porastov šetrné k prírode, a to v kombinácii s vysokým plošným výkonom. Platforma navyše umožňuje zdokumentovať aj opatrenia prijaté pred kosením.

V budúcnosti bude možné túto technológiu využiť nielen v autonómnych poľných robotoch, ale aj v autonómnych traktoroch bez vodiča a vysoko automatizovaných traktoroch a zberových strojoch vybavených systémom riadenia, ktoré sledujú vopred naplánované trasy. Aplikácia má potenciál stať sa v najbližších rokoch stať hodnotným riešením pre zákazníkov. V rámci zabezpečenia aplikácie je zaistené, že údaje o POI o umiestnení voľne žijúcich zvierat a hniezd sú zaznamenané iba v rámci známych, vopred stanovených hraníc poľa a hranice poľa sa dajú jednoducho preniesť zo systému riadenia farmy. Ak však tieto údaje nie sú k dispozícii, pilot dronu si môže hranice poľa vyznačiť sám na obrazovke.

Ďalší krok: sledovanie a kontrola veľkých pracovných záberov

Počas podujatia pre tlač spoločnosti CLAAS a AgXeed predviedli AgBot 2.055 W4 s výkonným obracačom VOLTO 1300 T ako ďalšiu možnosť využitia. „Vďaka plánovaniu úloh a línií sa dá pomerne jednoducho pripraviť na použitie s obracačom a keďže plodina už bola skosená, viditeľnosť je veľmi dobrá,“ vysvetľuje Philipp Kamps, produktový manažér AgXeed a dodáva: „V súčasnosti vyvíjame riešenie, ktoré využíva senzory na detekciu prekážok, čo umožní bezpečne využívať pracovné zábery väčšie ako 3 m. Toto bude kompatibilné s neseným a ťahaným náradím."

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down