Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum - Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch v spolupráci so spoločnosťou Labris, s. r. o. zorganizovali poľné stretnutie pestovateľov maku na pozemkoch MVDr. Tibora Vrbu, ktoré sa uskutočnilo 18. apríla 2019 v Šuranoch. Cieľom podujatia bolo predstavenie nových odrôd maku siateho a podeliť sa o informácie v ochrane a výžive tejto potravinársky aj priemyselne využiteľnej plodiny.
Hostí podujatia privítal Ing. Pavol Hauptvogel, PhD., riaditeľ NPPC - VÚRV Piešťany a predstavil náplň práce a činnosť Výskumno-šľachtiteľskej stanice (VŠS) Malý Šariš, ktorou je výskum a novošľachtenie pšenice ozimnej, tritikale a maku siateho vrátane udržiavacieho šľachtenia. Sortiment úspešných odrôd potravinárskeho maku siateho vyšľachtených práve vo VŠS Malý Šariš v tomto roku obohatili tri nové odrody - MS Diamant, MS Topas a MS Zafir.
„Podľa výsledkov Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave v štátnych odrodových skúškach, všetky novinky obsahujú morfín na úrovni 0,4 až 0,6 percenta. Čo sa týka úrod v sieti pokusov ÚKSÚP-u rozmiestnených v rôznorodých podmienkach v rámci Slovenska, tie sa pohybujú okolo 1,8 až 2 tony na hektár," uviedol z výsledkov Ing. P. Hauptvogel, PhD.
„Nové odrody maku sú výsledkom niekoľko ročnej šľachtiteľskej práce, hodnotenia, testovania a selektovania,“ dodala Ing. Beáta Brezinová z VŠS Malý Šariš. Skonštatovala, že latka kvality starých odrôd je roky vysoko nastavená: „Naše odrody si držia úrodový potenciál, dobre zvládajú klimatickú zmenu, je pomerne ťažké ich prekonať nielen v úrode, ale aj v kvalite produkcie a v zdravotnom stave.“ Ďalej upozornila na veľmi prísne kritériá DUS testov, ktorými musí nová odroda prejsť, aby bola uznaná z hľadiska vyrovnanosti, stálosti a odlišnosti od ostatných odrôd.
Úrodné a komplexné
Nové modro-semenné odrody maku siateho sú primárne určené na produkciu kvalitného semena na potravinárske účely. Dosahujú vysokú úrodu farebne vyrovnaného semena - v priebehu dvoch rokov skúšania prekonali priemer úrod kontrolných odrôd o 7 až 9 percent. Sú stredne skoré, vyznačujú sa vyrovnaným tvarom toboliek a malým rozpätím vo výške ich nasadenia. Prednosťou je veľmi dobrá odolnosť proti poliehaniu a vyvráteniu rastlín, taktiež odolnosť proti plesni makovej a helmintosporióze. Keďže boli vyšľachtené v podmienkach zemiakarskej výrobnej oblasti, táto im viac vyhovuje ako podmienky repnej výrobnej oblasti, ktorá je predsa len teplejšia.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.