Slintačka a krívačka ohrozuje farmárov, a tým ohrozuje aj rozmanitosť poľnohospodárskej krajiny. Ochranári preto vyzývajú občanov k zodpovednosti a zároveň vyjadrujú podporu chovateľom hospodárskych zvierat.
BRATISLAVA. V spoločnej tlačovej správe to v tomto týždni uviedli Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ), Slovenská ornitologická spoločnosť /BirdLife Slovensko a program Krajina živá.
V správe sa píše, že slovenské poľnohospodárstvo v súčasnosti čelí veľkej hrozbe v podobe ochorenia slintačky a krívačky.
Ochranárske združenie BROZ, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko a program Krajina živá preto žiadajú širokú verejnosť a aj samotných poľnohospodárov o maximálnu zodpovednosť a o dodržiavanie všetkých platných bezpečnostných pravidiel a preventívnych hygienických opatrení. Tak, aby sa spoločnými silami zabránilo ďalšiemu šíreniu sa nákazy.
„Zároveň sme pripravení pomáhať farmárom s komunikáciou a vysvetľovať občanom, prečo je situácia vážna a prečo sú prísne opatrenia v okolí fariem a na pasienkoch potrebné a opodstatnené,“ konštatuje sa vo vyššie spomenutej spoločnej tlačovej správe.
Nezodpovedné správanie sa totiž môže viesť k nevyčísliteľným škodám v poľnohospodárstve, ale aj k škodám v chránených územiach, ktoré sú udržiavané pastvou hospodárskych zvierat.
“Preto občanov dôrazne vyzývame k zodpovednosti a žiadame ich, aby dodržiavali platné opatrenia a aby nevstupovali na pasienky so zvieratami. Mnohí chovatelia si nemôžu dovoliť dlhodobé ustajnenie ich zvierat, a každý kontakt so zvieratami zbytočne zvyšuje riziko šírenia sa nákazy,“ povedal Jakub Cíbik, komunikačný manažér BROZ.
Vyššie spomenuté organizácie súčasne vyjadrujú hlboký súcit a podporu všetkým farmárom a chovateľom, ktorí v súčasnosti okrem šírenia sa slintačky a krívačky čelia aj ďalším obrovským byrokratickým, ekonomickým či environmentálnym výzvam.
„Preto sa obávame, že táto epidémia napokon môže byť pre mnohých farmárov a chovateľov likvidačná. Zároveň považujeme za dôležité v tejto súvislosti poukázať na skutočnosť, že slintačka a krívačka nepredstavuje hrozbu len pre momentálne najviac zasiahnuté veľké chovy, umiestnené v maštaliach, ktorým sa dostáva najväčšia pozornosť, ale aj pre množstvo ďalších hospodárov a takisto pre obnovu vzácnych nelesných biotopov udržiavaných prostredníctvom pastvy,“ konštatuje sa v spoločnej tlačovej správe.
Adriana Hološková zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti uviedla, že tradičné pasenie sa z našej krajiny od polovice minulého storočia postupne vytráca a napríklad v oblasti Podunajska na istý čas prakticky zaniklo.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)