Už po siedmykrát sa minulý týždeň (31.5.) v Bratislave stretli zástupcovia malých nezávislých pivovarov, aby si prevzali ocenenia Slovenskej pivovarníckej akadémie, ktorú založila Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska (AMNPS). Ceny sa udeľovali v 13 kategóriách, pričom v každej z nich boli nominovaní štyria uchádzači. TASR o tom informovala Beáta Murková, podpredsedníčka AMNPS. Tento rok sa podľa nej predstavilo 88 malých pivovarov a ich viac ako 400 rôznych pív.
V kategórii Pivovar s vlastnou reštauráciou si cenu podľa nej odniesol košický Pivovar Hostinec. Bratislavská Craft Beer Gallery zvíťazila hneď v dvoch kategóriách. Zo štvrtkového galavečera si odniesla cenu Tradičný hostinec roka, kde súťažili pohostinstvá, ktoré vlastné pivo nevaria, ale podávajú výlučne pivá z malých pivovarov a vyhrala tiež titul Objav roka 2017.
Ocenenie Pivotéka roka za najlepšiu podnikovú predajňu pivovaru a pivný e-shop získal bratislavský Pivný raj. Vladimír Kaznakov z pivovaru Unorthodox Brewing si odniesol titul Inovátor roka za netradičné či experimentálne postupy pri výrobe remeselného piva. Pivo z ich dielne vyhlásili fanúšikovia prostredníctvom portálu opive.sk spolu s odbornou porotou za Pivo roka 2017. Titul Sládok roka získal Martin Lúčko z pivovaru Jama Craft Brewery Chorvátsky Grob a Majstrom výčapu sa stal Roman Nováčik z bratislavského pivovaru Žil Verne.
V kategórii Osobnosť roka v homebrewingu si v siedmom ročníku odniesol cenu David Hargaš za mimoriadne úsilie pri vývoji, výskume a dosiahnutí kvality vyrábaného piva v domácich podmienkach. Titul Pivovar roka získal Pivovar Stupavar zo Stupavy. Druhýkrát v histórii podujatia boli nominované aj pivovary bez vlastnej technológie v kategórii Lietajúci pivovar roka, kde zvíťazil myjavský pivovar Hellstork. Cenu za dlhodobý prínos slovenskému pivovarníctvu si odniesol Ján Koma. Viac informácií možno nájsť na www.pivobrana.sk alebo www.malepivovary.sk
(tasr)