22.09.2015 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenské odrody zemiakov poznajú aj v Európe

V rámci medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex 2015 sa predstavil aj Výskumný a šľachtiteľsky ústav zemiakarsky, a. s. Veľká Lomnica, ktorý má za sebou bohatú sedemdesiat ročnú históriu výskumu a šľachtenia odrôd zemiakov.

Výskumný ústav už tretí rok spolupracuje s nemeckou firmou Europlant, zaoberajúcou sa výskumom, šľachtením a produkciou sadiva zemiakov, prostredníctvom ktorej sa odrody zemiakov šľachtiteľov z pod Tatier dostávajú do celej Európy.

V súčasnosti sa požiadavky na vlastnosti nových odrôd zameriavajú na nutričnú hodnotu zemiakov požadovanú spotrebiteľmi a obchodníkmi, na produkčné vlastnosti a prispôsobivosť odrôd rozmanitým podmienkam prostredia a intenzite pestovania, na rezistenciu proti chorobám, škodcom a fyziologickým poruchám.

Perspektívne a kvalitné odrody

„Naše najdôležitejšie odrody zemiakov sú Megan, Malvína, Spinela a Arlet. Celkovo je v ponuke desať odrôd, ktoré sú podľa vegetačnej doby  veľmi skoré, skoré, stredne skoré a stredne neskoré. Neskoré odrody sa už nešľachtia, pretože už stredne skoré sú vhodné na skladovanie - zberajú sa v priaznivejšom období na počasie t. j. v septembri. Ich prednosťou je lahodná zemiaková chuť a vôňa. Väčšinou sú varného typu B, po uvarení netmavnú. V intenzívnych podmienkach pestovania dosahujú vysoké úrody až na úrovni úrodového potenciálu 65 – 75 ton z hektára,“ uviedol Ing. Tomáš Urban, PhD., agronóm VŠÚZ Veľká Lomnica.

Malvína je skorá konzumná odroda s dlho-oválnymi hľuzami so žltou dužinou a plytkými očkami. V závlahových podmienkach dosahuje veľmi dobré výsledky 70 ton hľúz z hektára. Vyznačuje sa príjemnou zemiakovou chuťou a vôňou.

Stredne skoré odrody Arlet, Megan a Spinela sú vhodné na uskladnenie.

Arlet je nástupca staršej pestovateľsky obľúbenej odrody Viola, patrí k varnému typu B-BA, hodí sa na prílohy a  šaláty. Hľuzy sú dlho-oválneho tvaru, veľkostne vyrovnané, tuhšej konzistencie.

Megan je varného typu B, ktorá má vynikajúcu chuť, univerzálne použitie a dosahuje nadpriemerné úrody až 75 ton z hektára. Hľuzy majú sýtožltú dužinu, pevnú konzistenciu, sú slabo múčnaté. Hodia sa na prílohy a opekanie.

Červenú šupku a sýto žltú dužinu má Spinela, patrí k varnému typu B. Jej prednosťou je výborná chuť a hodí sa na pranie.

Všetky odrody sú prispôsobivé agro-ekologickým podmienkam Slovenska.

„V Nemecku, ale aj v ďalších európskych štátoch úspešne prebiehajú poloprevádzkové pokusy s našimi odrodami,“ informoval T. Urban: „Zo skúšaných odrôd je napr. Malvína s dlho-oválnymi a chutnými lahôdkovými hľuzami vhodná pre francúzsky trh.“

Domáci trh

Na Slovensku majú predovšetkým novšie odrody veľmi dobrý odbyt. Odberateľmi sú najmä drobní záhradkári, ktorí nakupujú od 5 do 500 kg sadiva.

„Našou nevýhodou je, vzhľadom na veľkopestovateľov, že sme im doteraz nedokázali dodať sadivo v požadovanom väčšom množstve,“ uviedol T. Urban a dodal: „Stále platí, že najkvalitnejšie sadivo zemiakov je dopestované v podhorských a horských oblastiach Slovenska.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down