03.04.2013 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko odmieta obmedzenia pre produkciu domácich biopalív

Viacero členských krajín vrátane Slovenska sa postavilo proti plánu EK obmedziť používanie konvenčných biopalív. Tvrdia, že k nepriamej zmene vo využívaní pôdy u nich nedochádza. Dodatočné kritéria by sa však mohli zaviesť v prípade produkcie v tretích krajinách.

Ministri členských štátov minulý týždeň počas stretnutia Rady EÚ pre životné prostredie debatovali o návrhu smernice o nepriamej zmene využívania pôdy (ILUC), podľa ktorej by sa pri využívaní biopalív mala započítavať aj zmena statusu pôdy, pri ktorej dochádza k uvoľňovaniu CO2 do ovzdušia.

Európska komisia navyše v októbri 2012 navrhla stanoviť strop pre biopalivá vyrábané z potravinových plodín v rámci cieľa pre podiel obnoviteľných zdrojov energie v doprave na úroveň 5 %. Svoj návrh, ktorým by sa upravila smernica o kvalite benzínu a naftových palív (98/70/ES) a smernica o podpore využívania OZE (2009/28/ES), odôvodnila minimalizáciou negatívneho klimatického vplyvu pestovania biopalív z potravinárskych plodín, napr. na báze obilnín, olejnín či iných plodín bohatých na škrob a cukry. O  revíziu prípadných negatívnych efektov požiadali Európsky parlament a Rada už pri prijímaní vyššie uvedených smerníc.

Zástupcovia krajín V4 ale vyjadrili obavy zo zavádzania stropu i započítavania ILUC hodnôt, ktorý považujú za problém tretích krajín s menej udržateľným poľnohospodárstvom.

V SR žiadna zmena pôdy nie je

„Pri pestovaní  poľnohospodárskych plodín určených pre biopalivá nedošlo na Slovensku k žiadnej nepriamej zmene využívania pôdy,“ uviedlo pre EurActiv ministerstvo životného prostredia SR, ktoré odmieta pripočítavanie takýchto hodnôt pre domácu poľnohospodársku produkciu.

„Tieto hodnoty sú navyše privysoké a spôsob ich výpočtu nejasný.  Hodnoty ILUC by sa mali prirátavať pre biopalivá vyrobené zo surovín pochádzajúcich z tretích krajín, v ktorých došlo k výraznému odlesňovaniu tropických pralesov a teda významnej nepriamej zmene využívania pôdy,“ dodal hovorca MŽP Maroš Stano.

Günther Oettinger, komisár pre energetiku, na stretnutí Rady pre energetiku vo februári pripustil, že EK je „flexibilná“ pokiaľ ide o zavedenie stropu.

Jasnú podporu začlenenia ILUC do započítavania vyjadrili Belgicko Dánsko Holandsko a Veľká Británia. Britský minister Ed Davey priznal: „Urobili sme v EÚ skutočnú chybu a musíme túto chybu napraviť, čím skôr tým lepšie.“

Strop by ohrozil investície

„Slovenská republika nesúhlasí so zavedením limitu v podiele, ktorým konvenčné palivá prispievajú k cieľom smernice o OZE na 5 %. Stanovenie takejto hranice považujeme za zásadnú zmenu pravidiel, ktorá môže výrazným spôsobom ovplyvniť poľnohospodársky sektor,“ potvrdil Stano.

Viaceré krajiny argumentujú tým, že strop pre tzv. biopalivá prvej generácie im zabráni dosiahnuť stanovený 10-percentný cieľ a dôkazy, ktoré EK pre svoj návrh použila nie sú dostatočné na to, aby garantovali tak silnú reguláciu na úrovni EÚ.

„Problematickou je aj samotná dostupnosť vhodných surovín pre biopalivá novej generácie, nakoľko tie sa v súčasnosti využívajú v poľnohospodárstve, energetike či kozmetickom priemysle. Technológie na ich výrobu sú v súčasnosti ďaleko od stabilnej a komerčnej prevádzky schopnej vyprodukovať státisíce ton biopalív novej generácie,“ dodal Stano.

Mimo EÚ: pesticídy, vyvlastňovanie, hlad

Predstavitelia komunít z Brazílie a Indonézie pre bruselský EurActiv vysvetlili ako expanzia plodín pestovaných pre trh s biopalivami zahlcuje pôdu, ktorá sa predtým používala na produkciu potravín. Brazílčan Nilfo Wandscheer, zástupca odborov a drobný farmár, upozornil na intenzívne používanie pesticídov pri pestovaní biopalív, čím dochádza k znečisťovaniu podzemnej vody i susedných polí, na ktorých sa ešte potraviny pestujú. Použitie mnohých z týchto chemikálií je pritom v Európskej únii zakázané. Zisky z miestnej produkcie biopalív pritom majú aj európske koncerny ako Shell či BP, ktoré  sa v nej angažujú.

V Indonézii, kde sa vo veľkom rozrastá pestovanie palmového oleja pre biopalivá, zase dochádza k vyvlastňovaniu pôvodného obyvateľstva, ktoré nedokáže preukázať vlastníctvo pôdy právnou dokumentáciou. Rinting Siten, člen aliancie pre domorodé obyvateľstvo na súostroví, tiež tvrdí, že kvôli používaniu toxických látok nie sú miestne zdroje vody pitné.

Marc-Oliver Herman, poradca pre politiku EÚ v mimovládnej organizácii Oxfam, zdôrazňuje, že „EÚ musí zastaviť tento absurdný trend používania potravín na palivo a rýchlo odstrániť všetku podporu pre tieto biopalivá...Európski spotrebitelia nevedomky financujú hlad a environmentálnu deštrukciu v chudobných krajinách prostredníctvom miliárd eur platených ako výsledok mandátov, daňových stimulov a dotácií pre biopalivá.“

„Niekedy je to naozaj absurdné,“ dodal Herman. „Členské štáty hovorili, že u nich žiadna nepriama zmena využívania pôdy neexistuje. Zastavme takýto dovoz do Európy a je to fajn.“

(euractiv)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down