Bioprodukty môžu zvyšovať dostupnosť potravín, a v prípade, že sú produkované udržateľným spôsobom, môžu pomôcť aj predchádzať klimatickým zmenám.
BERLÍN. Najmä menším rodinným farmám môže správne fungujúci systém bioekonomiky pomôcť pri prekonávaní závažných globálnych problémov, akými sú hlad, chudoba a klimatické zmeny.
To je hlavný odkaz, ktorý vyplynul z príhovoru Marie Heleny Semedo, zástupkyne generálneho riaditeľa Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Prezentovala ho na nedávnom Globálnom bioekonomickom summite, ktorý sa konal v Berlíne.
Maria Helena Semedo ďalej dodala, „udržateľná bioekonomika je najmä o prírode a o ľuďoch, produkujúcich biomasu, ktorí majú vedomosti o udržateľnom využívaní prírodných zdrojov“.
Bioekonomika sa pri produkcii potravín, ale aj nepotravinových produktov, napríklad bioplastov alebo bioliečiv, zameriava na využívanie biomasy namiesto fosílnych surovín.
„Inovácie majú v biosektore kľúčovú úlohu, a preto je potrebné, aby všetky poznatky, nové aj tie tradičné, boli rovnocenne podporované a zdieľané,“ vysvetlila Maria Helena Semedo.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)