24.11.2020 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sortiment techniky pre sejbu jarín

Založenie porastu má v rámci agrotechniky úplne zásadný význam, a preto je výber vhodnej techniky dôležitý. S vývojom moderných technológií obrábania pôdy a sejby sa situácia rozhodne nezjednodušila, ba práve naopak, sortiment ponúkanej techniky sa značne rozrástol. Cieľom vývoja nových strojov je zvýšiť efektivitu založenia porastu pri súčasnom udržaní, alebo ďalšom zvýšení kvality práce.

Sejacie stroje by mali zabezpečiť pokiaľ možno rovnomerné rozdelenie osiva na ploche pri dodržiavaní jednotnej hĺbky sejby. Z pestovateľského hľadiska je dôležité, aby boli pri danom počte jedincov na ploche vytvorené dostatočné vzdialenosti medzi jednotlivými rastlinami. Tým sa obmedzí konkurencia v oblasti dodávok vody, svetla, živín a vzduchu už v období klíčenia. Špičkové úrody možno dosahovať jedine vtedy, keď budú všetky rastliny produkovať zrno s rovnakou efektivitou. Mali by teda byť vytvorené jednotné podmienky pre všetky rastliny. Pri ideálnej medziriadkovej vzdialenosti kultúrnych rastlín sa dosahujú dobré úrody vtedy, keď na jednej strane nedochádza k neproduktívnemu odnožovaniu a súčasne stúpa počet zŕn v klase a ich fertilita. Rovnaký význam ako rovnomerné rozdelenie osiva na ploche má kvalita jeho uloženia, teda čo možno najjednotnejšia hĺbka výsevu. Osivo má byť uložené na dobre spevnené lôžko a zakryté jemnou pôdou s primeranou štruktúrou.

Príprava pôdy a jarná sejba

Najmä v jarnom období je obmedzenie prejazdov na čo najmenšiu mieru veľmi dôležité. Ťažké pôdy sa prehrievajú dlhšiu dobu, pomalšie vysychajú a na príliš skorý vstup techniky reagujú nadmerným utužením. Správna voľba termínu práce je dôležitá.

V rámci prípravy pôdy pred jarnou sejbou je dôležitá jej včasnosť a vhodne zvolená technológia. Tá vychádza predovšetkým z pôdnych a klimatických podmienok, spektra pestovaných plodín a veľkosti podniku. Vysokú vzchádzavosť vysiatych semien zabezpečí len správne pripravené osivové lôžko s ľahko utuženým dnom, cez ktoré môže vzlínať kapilárna vlhkosť, a kyprá vrchná vrstva umožňujúca rýchly prienik kyslíka a tepla do pôdy.

K tomuto účelu je potrebné uskutočniť urovnanie vrchnej vrstvy pôdy, rozdrobenie hrúd, spätné utuženie pôdy a prerušenie pôdneho prísušku. Zároveň je dôležité udržiavať rovnomernú hĺbku prípravy pôdy. Klíčenie a vzchádzanie vysiatych semien je potom tým rýchlejšie, čím jemnejšie je pôda pripravená. To je krátkodobo priaznivý efekt, avšak dlhodobo znamená prílišný obsah jemných častíc tiež riziko uľahnutia a rozbahnenia pôdy. Ideálne pripravené osivové lôžko by malo mať rozloženie jemných častíc v mieste uloženia osiva a hrubších potom na povrchu. Úroveň rozdrobenia pôdy je daná intenzitou účinku náradia, početnosťou pracovných operácií a takisto spracovateľnosťou pôdy. S ohľadom na premenlivosť počasia a iné prírodné vplyvy sa stále častejšie ukazuje, že jedna technologická linka pre všetky pozemky nie je najdokonalejšie riešenie. To platí najmä vtedy, ak sú pôdne podmienky jednotlivých pozemkov značne odlišné. Praktizuje sa teda kombinácia rôznych technológií s tým, že sa vždy zvážia možnosti ich využitia.

Rozhodovanie kladie značné nároky na podnikový manažment, okrem iného aj na schopnosti odhadnúť možné riziká jednotlivých technológií pre konečný efekt. Tomu je potrebné prispôsobiť aj posledný (zároveň však vo vzťahu k úrode rozhodujúci) článok technológie, a to je výber sejacieho stroja.

Nastupujú kombinované sejacie stroje

Už niekoľko rokov aj v našich podmienkach zohrávajú hlavnú úlohu pri príprave pôdy a zakladaní porastov jarín kombinované stroje, ktoré umožňujú zlúčením operácií prípravy pôdy a sejby obmedzenie prejazdov a zároveň zvýšenie výkonnosti. Nastupujúce výkonné technológie znižujú napätie v pracovných špičkách a umožňujú založiť porasty v agrotechnickom termíne, čo zvyšuje istotu vysokých úrod. Významnou vlastnosťou kombinovaných strojov je ich univerzálnosť, teda možnosť operatívneho nasadenia za rôznych podmienok bez zdĺhavých úprav. Rastúce požiadavky zo strany zákazníkov sú tiež dôvodom pre rozširovanie ich výbavy zo strany výrobcov. Trendom, s ktorým sa možno v praxi stretnúť je to, že sa spravidla kupujú veľmi dobre vybavené kombinované stroje (často aj za cenu vyšších obstarávacích nákladov), pretože kvalita práce za rôznych podmienok a zároveň aj výkonnosť tohto článku hrá úplne zásadnú úlohu.

Moderné sejacie kombinácie sa objavili na trhu najskôr v záberoch 3 a 4 m. Išlo predovšetkým o kombinované stroje určené pre prácu na ťažšie spracovateľných pôdach a ich základným znakom je pohon od vývodového hriadeľa. Pracovná rýchlosť týchto kombinovaných strojových súprav sa pohybuje v rozmedzí 5 až 8 km.h-1, pričom záber takýchto kombinácií sa v súčasnosti pohybuje na hranici 8 metrov.

V súčasnosti sa pri práci na ľahšie spracovateľných pôdach, a predovšetkým v jarnom období, častejšie používajú ťahané (pasívne) kombinované súpravy predstavujúce účelné spojenie pasívneho kombinátora so sejačkou. Sú obľúbené vďaka svojej univerzálnosti využitia (sejba do mulča aj do zoranej pôdy) a produktivite podporovanej zásobníkmi osiva s veľkým objemom. Zásobníky majú vhodný tvar pre plnenie z veľkoobjemových vakov teleskopickým, alebo čelným nakladačom, alebo tiež prekladacím vozom so závitovkovým dopravníkom a s objemom 4000 l možno zasiať napr. minimálne 18 ha jarnej pšenice na jedno naplnenie. Výhodou veľkokapacitných zásobníkov je tiež to, že súprava môže zasiať niekoľko vzájomne rozptýlených pozemkov bez toho, aby ju musel zakaždým nasledovať traktor s osivom.

S použitím dostupných zdrojov spracoval:

doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down