16.03.2025 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Špecifické režimy si vyžadujú špecifické formy odmeňovania

Mzdy tvoria rozhodujúcu zložku nákladov na prácu a tým i celkových nákladov výrobkov a služieb. Tlaky na znižovanie nákladov na prácu sú v praxi stále výraznejšie. V sektoroch vinohradníctva, zeleninárstva a ovocinárstva stúpli mzdové náklady, a zároveň je týchto sektoroch značný nedostatok pracovnej sily potrebnej na ručné práce.

rn aktuálne

Približne 60 percent z celkových nákladov v sektore ovocinárstva sa vynakladá práve na mzdy zamestnancov.V zeleninárstve predstavujú náklady na mzdy približne 20 percent a vo vinohradníctve je to okolo 30 percent.

Počet pracovníkov zamestnaných v pôdohospodárstve na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa do roku 2012 kontinuálne zvyšoval. Zamestnávanie brigádnikov bolo značne rozšírené a administratívne nenáročné.

Od 1. 1. 2013 sa krátkodobé pracovné pomery prostredníctvom dohôd o pracovnej činnosti podstatne znížili. Dôvodom tohto poklesu, pričom medziročný pokles činil 30 percent, bola skutočnosť, že z týchto dohôd sa začali platiť odvody do sociálnych fondov, a cena sezónnej práce sa pre zamestnávateľov podstatne zvýšila.

Od 1. januára 2013 sa fyzické osoby, ktoré mali so zamestnávateľom uzatvorený právny vzťah na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, stali poistencami na účely sociálneho poistenia.

V roku 2004 pracovalo na farmách právnických osôb 31,5 tisíca „dohodárov“, a podiel odpracovaných hodín pracujúcimi mimo pracovného pomeru tvoril 4,7 percenta.

Na druhej strane v roku 2023 spolu 5 003 „dohodárov“ odpracovalo už len 2,4 percenta  z celkového počtu odpracovaných hodín v poľnohospodárstve.

V prípade veľkých zamestnávateľov sa od roku 2013 objavil trend riešenia drahej sezónnej práce prostredníctvom personálnych agentúr. Individuálnych „dohodárov“ - brigádnikov tak z pracovného trhu vytlačili Agentúry dočasného zamestnávania, respektíve neevidované práce za naturálnu protislužbu.

Nová úprava riešenia sezónnych prác 

Od 1. januára 2023 môžu zamestnávatelia v prípade sezónnej práce využívať osobitnú dohodu. V praxi to znamená, že ak zamestnávateľ so zamestnancom uzatvorí dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, automaticky sa k nej bude uplatňovať odvodová odpočítateľná položka. Limit pre vykonávanie takýchto prác je 520 hodín ročne s maximálnym trvaním 8 mesiacov.

Sezónne práce sa viažu len na konkrétne druhy prác v rastlinnej výrobe, v rámci agrárneho sektoru sa ešte môžu uplatňovať aj v potravinárstve a v lesnom hospodárstve.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down