24.09.2024 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Špecifiká dozrievania a zberu sóje (II.)

Keď sa ukladanie asimilátov do semien končí, sója dosahuje fázu fyziologickej zrelosti a semeno obsahuje zhruba 60 percent vlhkosti. Ak je počasie v tomto období pomerne teplé a suché, obsah vlhkosti klesne na zberovú vlhkosť 14 percent zhruba za dva týždne. Tento náhly pokles vlhkosti niekedy spôsobuje, že struky sa na rastline sóje stávajú príliš suchými a pred, alebo počas kombajnového zberu môže dôjsť k stratám vypadávaním semien z pukajúcich strukov.

(Dokončenie z predchádzajúceho čísla.)

Technické zabezpečenie

Zber sóje je možné vykonať aj s pôvodným mechanizmom určeným pre obilniny, kedy sa žací stôl spustí čo najnižšie a prihŕňač sa nastaví podľa výšky porastu, zberové straty sa pri takomto zbere zvyčajne pohybujú v rozmedzí 10 až 15 percent. Pretože sója nasadzuje spodné struky nízko, demontuje sa pôvodný žací mechanizmus a na jeho miesto sa montuje flexibilná plávajúca lišta, ktorá je dostupná takmer pre každý typ kombajnu, resp. rôzne typy žacích stolov. V porovnaní s pôvodným žacím mechanizmom je táto lišta vysunutá dopredu o 40 centimetrov a umožňuje dosiahnuť veľmi nízky rez (2–2,5 centimetra). Prednosťou plávajúcej flexibilnej lišty je tiež dobré pozdĺžne i priečne kopírovanie povrchu pôdy nezávisle od ostatných častí kombajnu, čo spolu s nízkym rezom umožňuje znížiť straty semena na dve - tri percentá. Avšak, pri nízkom reze je potrebné počítať s väčším množstvom prachu a nečistôt v pozberanej hmote. Najmä pri nižšej výmere sóje môže byť hlavnou nevýhodou flexibilnej lišty jej cena, kedy vhodnejším ako jej zakúpenie môže byť dôraz na agronomické opatrenia smerujúce k dosiahnutiu čo najvyrovnanejšieho povrchu pôdy pre kvalitný zber. Podľa možností aj vyššie nasadenie spodných strukov výberom odrody, tiež podpora rýchleho rastu, kedy sója spodné struky nenasadí, atď. Novšie kombajny sú tiež vybavené „autokontúrovým“ mechanizmom, automaticky kopírujúcim pôdu, a pri zbere sóje je možné využiť zároveň aj ďalšie konštrukčné novinky a inovácie.

Úpravy

Na obilnom kombajne sa súčasne upravuje viac parametrov, pričom je potrebné dodržať odporúčania výrobcu. Pre orientáciu uvedieme, že sa upravujú:

  • otáčky mlátiaceho bubna sa znižujú na 550 až 700 otáčok za minútu, podľa typu kombajnu aj na menej, aby dochádzalo k čo najmenšiemu poškodeniu semien.
  • medzera medzi mlátiacim bubnom a mlátiacim košom sa zväčšuje, nastavuje sa podľa rozmerov semien a typu bubna na 20 až 22 milimetrov pri vstupnej medzere a 13 až 16 milimetrov pri výstupnej medzere, resp. pri starších kombajnoch na 30 milimetrov pri vstupe a 20 milimetrov na výstupe.
  • pracovná rýchlosť kombajnu sa znižuje, pri starších kombajnoch na 4–5 km za hodinu, resp. pri novších kombajnoch nemá presiahnuť 6 až 10 km za hodinu.
  • obvodová rýchlosť prihŕňača má byť o 25 až 50 percent vyššia ako pojazdová rýchlosť kombajnu, prihŕňač má dosiahnuť na výšku dve tretiny porastu, pri osi o 25 až 30 centimetrov vysunutej pred kosou. Špička prihŕňacích prstov má byť od kosy vzdialená na šesť centimetrov.
  • ventilácia má byť nastavená na maximálny prietok vzduchu, ktorý ešte nevyfúkava semeno von z kombajnu, počet otáčok ventilátora (pre sóju zvyčajne v rozmedzí od 800 po 1400) je  rôzny podľa typu kombajnu a môže byť, napr. 1200–1400.
  • ďalšie nastavenia sa týkajú najmä čistenia, napr. lamelových roštov; tiež vzdialenosti šneku od kovovej lišty (2,5–3 cm), atď. Vhodné je tiež prijatie doplnkových opatrení, umožňujúcich veľmi citlivý prístup k zberu porastov sóje.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down