06.07.2016 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Špekulácie na komoditných trhoch a ceny agropotravinárskych produktov

Hoci finančné špekulácie sú jav, ktorý existuje od staroveku, na podstatne vyššiu úroveň sa dostali v období konsolidácie moderného kapitalizmu v 18. storočí. Už ale v tej dobe, Adam Smith, zakladateľ politickej ekonómie a jedna z ikon liberálov, varoval na základe negatívnych skúseností svojej doby pred dereguláciou finančného sektoru. Márne. S ďalším nárastom významu burzy a burzových operácií sa neustále zvyšoval potenciálny negatívny dopad špekulácií na ekonomiku ako takú až kým krach na burze v New Yorku v roku 1929 spôsobil dovtedy nevídanú hospodársku krízu.

Je skutočnosťou, že úlohu finančných špekulácií pri vzniku Veľkej hospodárskej krízy mnoho významných odborníkov vznikne podceňovať, pričom zdôrazňujú úlohu cyklov vývoja kapitalizmu, ale existuje dôvodné podozrenie, že táto argumentácia je súčasťou obhajoby dnešného liberálneho poriadku sveta. Existuje ale nemálo expertov, ktorí sú iného názoru: konkrétne jeden z najvýznamnejších ekonómov svojej doby, Američan John Kenneth Galbrait, stigmatizoval vo svojom referenčnom diele „Hospodárska kríza roku 1929“, kľúčovú úlohu burzovej eufórie a bezuzdných finančných špekulácií pri jej vzniku. K podobnému záveru dospeli i americkí regulátory rokov 1930, keď v rámci „Nového údelu“ prezidenta Roosvelta bolo prijatých viacero zákonov zameraných na výrazné obmedzenie špekulácií: okrem najznámejšieho Glass Steagall Banking Act to bol Securities Act a Security Exchange Act.

Prísna regulácia finančného sektoru spojená s výrazným obmedzením špekulácií sa veľmi pozitívne prejavila na bezprecedentnom povojnovom hospodárskom raste kapitalistických krajín, ktorý trval neuveriteľných 30 rokov. Po jeho ukončení bol celý dovtedajší vývoj politicky spochybnený a začiatok tzv. konzervatívnej revolúcie, ktorého symbolom sa stal tandem Reagan – Thatcherová, znamenal v podstate postupný návrat k poriadkom spred roku 1929. Narastajúci význam finančného sektoru na úkor reálnej ekonomiky a opojenie financiami s výhľadom na succes story amerického typu viedli k tomu, že už koncom rokov 1980 sa hospodársky systém v USA pejoratívne nazýval „ekonomika – kasíno“.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down