21.02.2023 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spoločne pre vyššie úrody repky

„V ochrane repky došlo v posledných rokoch k výraznému úbytku účinných látok, resp. prípravkov na ochranu rastlín. Monitoring škodcov sa tak stal oveľa významnejším, keďže k dispozícii máme čoraz menej efektívnych riešení. Výber prípravku ako aj jeho aplikácia v optimálnom termíne sú preto ešte dôležitejšie.“

Uviedol Ing. Ján Hanuska, zástupca spoločnosti Bayer, počas odbornej konferencie v Nitre. Ako v úvode zdôraznil - monitoring škodcov je potrebné vykonávať v pravidelných intervaloch, sledovať ich výskyt na lapačoch, čo si vyžaduje pravidelnú prítomnosť agronóma na porastoch s cieľom zachytenia prítomnosti škodcov, lokalizácie ich prvého výskytu, odhad populačnej hustoty škodcov, určenie vrcholového náletu škodcov a následne stanovenie termínu ošetrenia.

Digitalizácia v praxi

„Príspevkom spoločnosti Bayer  k zjednodušeniu práci v praxi s cieľom napomôcť lepšie a presnejšie vykonávať monitoring škodcov v porastoch je nový digitálny žltý lapač "Magic Trap,“ predstavil zariadenie J. Hanuska, v ktorom je zakomponovaná kamera, batéria dobíjaná solárnym panelom, umiestneným na vrchnej časti štvorcovej misky. Miska je dômyselne rozdelená na dve časti, do jednej padajú škodcovia, druhá časť pozostáva zo sústavy dutín, do ktorých sa nalieva liter vody s kvapkou saponátu na zníženie povrchového napätia vodnej hladiny, aby škodcovia nemohli uniknúť z lapača. Digitálny lapač je možné spárovať cez aplikáciu v telefóne, vďaka čomu môže pestovateľ sledovať výskyt škodcov, pričom inštalovaním viacerých lapačov v poraste môže získať presný prehľad o situácii na celom pozemku. Inštalovaná kamera vytvára kvalitné fotografie s dostatočným rozlíšením 1365×1024 pixelov. Fotografie prichádzajú do aplikácie dvakrát za deň: o 12-ej a 16-ej hodine popoludní, t. j. v čase, keď sú škodcovia v poraste najaktívnejší. Zoraďované sú podľa dátumu vyhotovenia a pestovateľ tak získa prehľad o výskyte škodcov za určité obdobie, zároveň môže porovnávať výskyt škodcov v jednotlivých rokoch. Ako uviedol J. Hanuska - aplikácia v telefóne je užívateľsky prehľadná, jednotlivé lapače je možné pre odlíšenie pomenovať, napr. podľa názvu pozemku. Zaznamenaním polohy lapača cez GPS je možné lapač ľahšie nájsť, napr. pri jeho prerastení rastlinami.

Užívateľsky zaujímavým je aj to, že zabudovaný softvér dokáže rozlíšiť zachytených škodcov a spočítať ich. „Aplikácia upozorní na výskyt škodcov a ich nárast,“ dodal k ďalším jej možnostiam J. Hanuska s poukázaním na jednoduchosť a praktickosť používania digitálneho lapača v poľných podmienkach.

Ciele monitoringu

„Digitálny lapač je možné využiť už na jeseň na monitoring skočiek rodu Phyllotreta, čo ale pre pestovateľov nemôže byť prekvapením, keďže skočky sú na poli už pri vzchádzaní repky,“ uviedol J. Hanuska, zároveň odporúča sledovať výskyt skočky repkovej, ktorá v posledných rokoch významne škodila na porastoch repky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down