05.04.2019 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spoločne v uplatňovaní nových stratégií v ochrane rastlín

V znamení výziev a zmien sa niesla odborná konferencia spoločnosti Syngenta s výstižným názvom „Vy plus Syngenta“, ktorá sa konala vo februári 2019 v Nitre. Ako na konferencii viackrát zaznelo, pestovanie plodín je stále náročnejšie najmä vďaka klimatickej zmene, obmedzovaniu účinných látok v ochrane rastlín, či narastajúcej rezistencii. Odpoveďou na uvedené sú inovatívne technológie, ktoré sú tu na to, aby pestovateľom pomáhali. O tom všetkom sa na podujatí hovorilo za vysokej účasti pestovateľov.

„Hlavným meradlom súčasnosti je to, čo všetko dokážeme  v konfrontácii s tým, aké sú naše skutočné možnosti,“ povedal v úvode Igor Stojanovski, riaditeľ marketingu spoločnosti Syngenta pre strednú Európu.

Vo svojom príhovore vyzdvihol známe fakty o spoločnosti s vedúcim postavením v oblasti osív a prípravkov na ochranu rastlín s viac ako 250. ročnou tradíciou, ktorá zamestnáva celkovo 28 000 ľudí v 90 krajinách po celom svete. Zdôraznil, že poľnohospodárstvo čelí v posledných rokoch turbulentným zmenám a novým podmienkam. Podľa I. Stojanovského množstvo výziev dnešnej doby zmení v priebehu piatich rokov spôsob, akým plodiny pestujeme. Klimatická zmena, stres zo sucha a zmeny počasia budú mať stále väčší dopad na prvovýrobu. Podobne zásahy v oblasti registrácií prípravkov na ochranu rastlín a politické rozhodnutia majú a budú mať zásadný vplyv na ochranu plodín. „Digitalizácia poľnohospodárstva a precízne poľnohospodárstvo vďaka mnohým nástrojom zmenia spôsob, ako plodiny pestujeme. Správne zvládnutie rezistencie v boji proti burinám a chorobám sa stane extrémne dôležitým faktorom v prechode na nové modely ochrany rastlín,“ dodal I. Stojanovski. Z portfólia spoločnosti vyzdvihol ELATUSTM Era ako najsilnejší karboxamid na trhu. Za prioritu považuje oblasť digitalizácie poľnohospodárstva na vývoji ktorej chcú ďalej pokračovať v partnerstve so spoločnosťou Clever Farm. Z aktuálne pripravovaných projektov prezradil registráciu nového herbicídu - špecialistu na ničenie tráv s ideálnym riešením "na jeden zásah". Ďalej nového fungicídu s kuratívnym pôsobením na sklerotíniu, alternáriu a fómu v repke a cerkospóru v cukrovej repe s predpokladom uvedenia na trh v roku 2020.

Marek Luczak, generálny riaditeľ komerčnej jednotky Syngenta Centrálna Európa, sa v úvode zameral na organizačnú štruktúru spoločnosti. Za kritický považuje imidž poľnohospodárstva, preto pestovateľov vyzval k spolupráci na jeho zlepšení: „Poľnohospodárstvo čelí rôznorodým tlakom, preto spoluprácu s pestovateľmi považujeme za kľúčovú.“

Výzvy do budúcnosti

„Budúcnosť fungicídnej ochrany je veľkou výzvou, pričom v obilninách to platí dvojnásobne. Uviesť na trh novú účinnú látku je mimoriadne náročné a nákladné,“ uviedla Ing. Eva Kabylová zo spoločnosti Syngenta, podľa ktorej štruktúra slovenského trhu s fungicídmi je z pohľadu účinných látok prekvapujúca. Slovensko má prvenstvo v EÚ v používaní účinných látok zo skupiny azolov (51 percent). Práve tieto účinné látky budú najviac eliminované z hľadiska používania v ochrane rastlín. „Obávame sa, že do 2 - 3 rokov viac ako 80 percent dnes používaných produktov bude zakázaných. Preto spoločne musíme zmeniť stratégiu fungicídnej ochrany obilnín,“ dodala E. Kabylová, podľa ktorej je len zopár prípravkov na trhu so špičkovou fungicídnou účinnosťou s perspektívou používania aj v ďalších rokoch, medzi ktoré sa radí účinná látka SolatenolTM od spoločnosti Syngenta.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down