Aký bol rok 2019 pre slovenských zeleninárov? Darilo sa im lepšie ako v predchádzajúcich rokoch? Na túto a ďalšie otázky dnes odpovedá Ing. Jozef ŠUMICHRAST, PhD., riaditeľ Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska.
„Rok 2019 bol náročný, ako každý rok, ale v niečom bol aj úspešný. Prišlo k navýšeniu viazaných platieb na vybrané druhy zeleniny na výšku 357,29 eura na hektár, pričom v roku 2018 mala zelenina s vysokou prácnosťou podporu 45,44 eura na hektár, a zelenina s veľmi vysokou prácnosťou 101,87 eura na hektár. Začiatkom roku 2019 reálne hrozilo, že zelenina bude podporená len sumou 87 eur na hektár. Našťastie sa z podpory podarilo vylúčiť tekvicu, určenú na produkciu semien na konzum a na lisovanie. Taktiež došlo k navýšeniu schémy na integrovanú produkciu zo 416 na 515 eur. Na schéme integrovanej produkcie v súčasnosti intenzívne pracujeme, aby sa v budúcnosti využil jej potenciál. Jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje domácu produkciu, je nedostatok skladovacích priestorov, preto sme uvítali výzvu na budovanie skladovacích kapacít pre ovocie a zeleninu. To isté platí aj pre závlahy. Závažným a spoločným problémom špeciálnej rastlinnej výroby je nedostatok pracovných síl. Bohužiaľ, ani v roku 2019 sa nezmenil pohľad štátu na potreby špeciálnej rastlinnej výroby. Považujem za veľmi pozitívne, že podnikatelia v špeciálnej rastlinnej výrobe, teda zeleninári, ovocinári a vinári, aktívne spolupracujú a koordinujú ich aktivity. Táto spolupráca už prináša prvé plody.“
Už niekoľko rokov po sebe konštatujeme, že počet pestovateľov zeleniny a jej plochy u nás ubúdajú. Prečo je to tak?
„V rámci celej EÚ pripadá na zeleninu podiel 13,2 percenta z celkovej poľnohospodárskej produkcie, ale na Slovensku predstavuje tento podiel iba 5,9 percenta. Slovenskí pestovatelia dlhodobo pociťujú nezáujem štátu o špeciálnu rastlinnú výrobu, preto sa do nej výraznejšie nehrnú. Kombinácia slabej efektívnosti podpôr a nezáujem štátu prispievajú k tomu, že pestovateľov zeleniny u nás ubúda a ďalší zasa nemajú dôvod začínať s pestovaním. Pritom v tomto odbore by si našli uplatnenie aj mladí poľnohospodári, a je tu priestor aj na diverzifikáciu výroby v už fungujúcich podnikoch. Na Slovensku dokážeme vyprodukovať veľmi kvalitnú zeleninu, ktorá je aj zo zdravotného hľadiska veľmi bezpečná. Existuje aj dopyt - slovenskí spotrebitelia majú o slovenskú zeleninu stále väčší záujem a je tu priestor i na spracovanie zeleniny v konzervárenskom priemysle. Verím, že sa to zmení a že plochy zeleniny začnú rásť.“
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)