Pred niekoľkými dňami sme na poslednej pozemskej ceste vyprevadili Ing. Milana Malocha, bývalého redaktora Roľníckych novín, ktorý sa dožil 83 rokov. Jeho reportáže, glosy, komentáre, poznámky či spravodajské materiály, ktoré sa rátali na stovky, mohli čitatelia v Roľníckych novinách i v iných periodikách čítať takmer päť desaťročí.
Od začiatku 60. rokov minulého storočia, kedy sme ako kolegovia začínali s novinárskou praxou v Roľníckych novinách, sa Milan Maloch takmer od začiatku vo svojich článkoch zameriaval na významné osobnosti v slovenskom poľnohospodárstve. Zaujímali ho ich životné osudy, pracovné výsledky, úspechy, víťazstvá i porážky, ale i sklamania.
Vyhýbal sa bulvárnemu štýlu písania. Vždy mu išlo o triezve a reálne hodnotenie života ľudí, o ktorých písal. To sú vlastnosti, ktoré si pravdepodobne už v detstve osvojil od svojho otca – prof. dr. Ing. Miloslava Malocha, akademika ČSAV a doktora vied.
Hoci jeho otec bol pôvodom Čech, ešte za prvej ČSR sa presťahoval najprv na Podkarpatskú Rus, do Mukačeva a neskôr do Užhorodu, a počas svojho pobytu na Slovensku sa v roku 1940 prihlásil k slovenskej národnosti.
Jablko nepadlo ďaleko od stromu
Akademik Miloslav Maloch sa stal jedným z najznámejších slovenských poľnohospodárskych vedcov v predvojnovom i povojnovom období v oblasti pasienkárstva, lúkarstva a krmovinárstva. Jeho bohatá vedecká publikačná činnosť, ale aj osobnostná charizma, výrazne ovplyvnila aj jeho syna Milana, ktorý po rokoch v skromnej brožúrke spracoval otcov život a dielo.
Preto aj Milan písal články najradšej z regiónu Spiša, kde prežil svoje detstvo – teda z Popradu, Levoče, zo Starej Ľubovne a z iných lúkarských oblastí, v ktorých výskumy a pokusy vykonával aj jeho otec.
Spomínam si, že keď sme v roku 2010 obsahovo pripravovali jeho autorskú knihu V zrkadle času: Osobnosti slovenského pôdohospodárstva a vidieka, ktorej som bol editorom, hovoril mi, ako sa cítil po vyjdení jeho prvého článku v Roľníckych novinách pod titulkom Reč je o kapuste. Bola to glosa o problémoch pri odbyte tejto plodiny v Stupave.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)