Už takmer pravidelne s menšími výnimkami máme tzv. kalendárnu zimu, ktorá svojimi teplotami pripomína skôr jar, alebo jeseň. Je druhá polovica januára keď píšeme tento príspevok a mierna zima sa objavila na pár dní.
Infekčný tlak patogénov
Rastliny vegetujú a s nimi aj škodlivý činitelia dobre prezimujú, sú rozkvitnuté snežienky, prvosienky a výrazne napučané niektoré stromy.
Posledné teplé zimy vytvorili vhodné podmienky k výraznému premnoženiu škodlivých činiteľov. Ako ich udržať pod hranicou škodlivosti a tým zabezpečiť vysokú kvantitu s dobrou kvalitou sme sa snažili riešiť v pokusoch na viacerých odrodách ozimnej pšenice a časť výsledkov uvádzame v tabuľke.
V súčasnej dobe máme k dispozícii množstvo výborných viaczložkových fungicídov a preto si vieme už pomerne dobre poradiť s výskytom škodlivých činiteľov a tak počas celej vegetácie ochrániť pestované plodiny.
V minuloročnom vegetačnom období sme už štvrtý rok za sebou mali infekčný tlak hrdzi plevovej, ktorej prvé výskyty na náchylných odrodách sme pozorovali na jar 2017 - o niečo neskoršie ako sa zvyčajne zvykne objavovať (už v polovici marca), čo zapríčinilo veľké sucho, ktoré nás sprevádzalo po celé vegetačné obdobie. Hrdza plevová je agresívny patogén, ktorý za priaznivých podmienok kolonizuje celú listovú plochu, ba dokonca aj plevy klasu. Okrem tejto choroby sme už na jeseň 2016 zaznamenali výskyty septórie (pšenicovú aj plevovú). Bolo zaujímavé sledovať vývoj týchto septórií. Výrazné sucho totiž spomalilo tvorbu pikníd na škvrnách a po fungicídnom ošetrení celkom zastavilo. Vznikli chlorózne škvrny na listoch a mnohokrát bol problém správne určiť pôvodcu týchto škvŕn. Až naloženie takto napadnutých listov na živné médium nás utvrdilo v správnej diagnóze.
V priebehu vegetácie - po objavení sa posledného listu, sme zaznamenali výskyt hrdze pšenicovej, ale len v menšej miere. Na ošetrených variantoch nemala šancu preraziť a na neošetrených kontrolách zase jej intenzívnejšie šírenie spomalilo výrazné sucho. Pri dozrievaní (fáza mliečnej zrelosti) sme zaznamenali aj výskyt fuzarióz v klase.
Výsledky pokusu
V pokuse sme mali zaradených viacero odrôd pšenice ozimnej, na ktorých bola variantne riešená ochrana, zameraná na čo najlepšie ošetrenie, čo sa týka kvality a tiež s ohľadom na cenu ošetrenia. Časť výsledkov s dopadom na výšku úrody uvádzame v tabuľke.
Do pokusu sme zaradili aj podporné látky rastu obilnín, ktoré uvádzame v tabuľke. Výsledky dosiahnutých úrod po ich aplikácii stoja za povšimnutie.
Po aplikácii morforegulátorov, poprípade čistej medi, sme tiež zaznamenali pomalšie šírenie patogénov. Vďaka tomuto ošetreniu došlo k spevneniu bunečných stien, čím sa spomalilo prerastanie patogénov do rastliny.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.