09.08.2019 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spotreba, čistota a výkon hovoria jasnou rečou

O obilných kombajnoch radu T sa toho už narozprávalo mnoho. Inovovaný rad priniesol so sebou hneď niekoľko vylepšení, ktoré presvedčili nejedného poľnohospodára k prechodu od konkurencie. Sú to však iba fámy, alebo odvádza John Deere radu T skutočne dobrú robotu na slovenských poliach? Neostávalo nám nič iné, iba sa vybrať priamo k užívateľovi tohto stroja, aby nám porozprával o jeho reálnych skúsenostiach.

Čo zaujme poľnohospodára ako prvé, keď sa rozhoduje pre kúpu nového obilného kombajnu? Medzi tie najpodstatnejšie časti patria parametre mláťacieho a separačného ústrojenstva, veľkosť zásobníka, rýchlosť jeho vyprázdňovania a či iné vlastnosti, ktorými sa jednotlivé kombajny často značne líšia. Kombajny John Deere radu T môžu byť v prevedení 5 alebo 6-vytriasadlové a disponujú viacbubnovým systémom mlátenia a separácie. Šetrné mlátenie, účinná separácia bez poškodenia slamy a nižšia energetická náročnosť je to, čo udrie do očí mechanizátora pri pohľade do prospektov ako prvé. Mláťací bubon, ktorého priemer je 660 mm a veľký uhol opásania vytvárajú pri 6-vytriasadlovom kombajne mlátiacu plochu 1,35 m2. Z desiatich mlatiek mlátiaceho bubna sú štyri neustále v zábere, čo spôsobuje efektívny výmlat s minimálnym poškodením zrna. Oproti starším modelom inovácia nastala aj v mlátiacich košoch, ktoré minimalizujú prestavbu kombajnu z obilnín na kukuricu.

Kombinovaná separácia kombajnov John Deere T pozostáva z rotačnej a vytriasadlovej separácie. Výrobcovia obilných kombajnov používajú rozdielne riešenia separácie zŕn, avšak dôležitou je jej samotná účinnosť. Pri 6-vytriasadlových modeloch je celková plocha rotačnej separácie 4,0 m2a plocha sitovej skrine 6,3 m2, čo predstavuje pri tejto koncepcii kombajnov najväčšie parametre na trhu. Objem zásobníka 11 000 l a výkonnosť vyprázdňovania 125 l/min je v našich podmienkach určite postačujúca. Samozrejmosťou je možnosť ponechania slamy na riadku, či jej drvenia. K novému kombajnu sa skvele hodí i nová žacia lišta 630X, ktorá sa postará o zber hustosiatych obilnín, ale i repky – to všetko s minimálnym časom stráveným pri prestavbe na inú plodinu. Poľnohospodár sa teda môže venovať tomu, čo je skutočne dôležité – zber s maximálnym výkonom pri vysokej kvalite zrna a minimálnych stratách.

Hlas zákazníka

Dedinka Tekovské Lužany bola z hľadiska poľnohospodárstva v minulosti raritou. Ako v jedinej obci na Slovensku sa nachádzali dve družstvá. PD Pokrok Tekovské Lužany hospodári na 2 480 hektároch ornej pôdy. Zväčša sa jedná o ťažké pôdy od ílovitých, až po černozeme. Produkcia družstva sa sústreďuje hlavne na rastlinnú výrobu, ale družstvo je známe i chovom nosníc, ktorých je tu momentálne zhruba 3 000. Tento počet sa v priebehu roka mení podľa toho aký je dopyt po vajciach. „Vajíčka predávame v našej podnikovej predajni, ale väčšina z nich putuje do reťazca Farm Foods, s ktorým spolupracujeme už nejaký čas,“ uviedol Peter Koncz, mechanizátor družstva PD Pokrok a pokračoval: „Kedysi sme mali na družstve i pomerne veľkú živočíšnu výrobu, ktorú sme boli nútení zrušiť. Maštale boli prerobené v tom čase na voľné ustajnenie, dojacie zariadenia mali zhruba tri roky. Zatvorili by ste takúto živočíšnu výrobu? Jednoznačne nie, no ekonomika nás k tomu prinútila.“

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down