Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa vo štvrtok 27. februára 2025 pridá k protestom českých a ďalších poľnohospodárov z EÚ proti obchodnej dohode so združením Mercosur.
BRATISLAVA. Odmietavý postoj s uvoľňovaním obchodných bariér Európskej únie s krajinami Latinskej Ameriky v oblasti agropotravinárstva členovia SPPK vyjadria na hraničnom prechode Hodonín - Holíč. V tlačovej správe to uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.
Na hraničný priechod pricestujú aj zástupcovia ďalších poľnohospodárskych zoskupení z Maďarska a z Rakúska. Nemeckí poľnohospodári sa stretnú so svojimi kolegami na nemecko-českých hraničných prechodoch. Európski výrobcovia potravín tak spoločne povedia jasné NIE dovozu rizikových a nekvalitných potravín z tretích krajín.
Hlavná vlna štvrtkových protestov s použitím veľkej poľnohospodárskej techniky sa uskutoční naprieč Českou republikou a na hraničných prechodoch na česko-nemeckej strane. Na česko-slovenskú hranicu Hodonín - Holíč pricestujú na traktoroch českí a slovenskí poľnohospodári, kde ich budú čakať ich maďarskí a rakúski kolegovia. Rumuni a Francúzi podporia protest prostredníctvom masmediálnych aktivít. Do podpory protestu sa zapoja aj poľskí poľnohospodári.
Do Bruselu tak z viacerých lokalít a prostredníctvom viacerých kanálov pošlú jasný a kritický odkaz, ktorým odmietnu liberalizáciu obchodu EÚ s tretími krajinami.
„Vopred sa chceme ospravedlniť všetkým motoristom, ktorým vo štvrtok obmedzíme dopravu. Musíme sa však rázne ozvať aj v mene našich spotrebiteľov, lebo nám nie je jedno, aké nekvalitné potraviny sa budú po podpise dohody so združením Mercosur dovážať do Európskej únie,“ uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.
Dodal, že poľnohospodári a potravinári na jednej strane chápu širší význam dohody so združením Mercosur pre európsku a aj pre slovenskú ekonomiku, ale na druhej strane im nie je ľahostajné to, aké potraviny z Latinskej Ameriky budú kupovať rodinám v prípade, že sa začnú masívnejšie dovážať do obchodov.
„Naším protestom chceme apelovať na politikov, aby presadzovali miernejšiu podobu dohody so združením Mercosur, a aby sa v ďalšom schvaľovacom procese na úrovni členských krajín, Európskeho parlamentu a Rady EÚ zasadili o vyňatie agropotravinárskej kapitoly z dohody so združením Mercosur,“ dodal Andrej Gajdoš.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)