11.01.2021 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Správna manipulácia s dobytkom a jeho fixácia

Intenzívny chov dojných kráv je významne ovplyvnený rozvojom technológií a techník chovu. Výstavba nových maštalí a využívanie nových technológií obmedzuje priamy kontakt ošetrovateľa so zvieratami, ktorý je následne sprostredkovaný mechanizáciou, čidlami a automatizáciou.

Priamy kontakt ošetrovateľov so zvieratami sa zvyšuje v období  nastajňovania a vystajňovania, pri preháňaní zvierat do iných kotercov či hál, do dojárne, pri inseminácii, ošetrovaní paznechtov, vážení a podobne. V týchto obdobiach sa tiež zvyšuje nebezpečenstvo úrazov nielen u ľudí, ale aj u zvierat.
Každý ošetrovateľ by mal mať preto základné znalosti o správaní zvierat, ako sa správajú priviazané, fixované, ako reagujú na zmeny vonkajšieho prostredia. Pri manipulácii so zvieraťom by mala byť vždy snaha minimalizovať prípadné stresové situácie, pretože i najmenší stimul zvyšuje tzv. „aktivovaný stav“, čo je nežiaduce.
Cieľom každého chovateľa a ošetrovateľa by mala byť snaha o redukovanie stavu aktivácie zvierat, udržať ich v pokoji a pohode, a to všetko za podmienok mierneho a nenásilného zaobchádzania s nimi. Čím je stav aktivácie vyšší, tým viac zviera reaguje na rôzne stimuly. Napríklad dospelému plemennému býkovi v tomto stave stačí k útoku veľmi malý podnet. Pri otelenej krave môže k útoku na ošetrovateľa dôjsť za situácie, kedy sa chce priblížiť k novorodenému teľaťu. V uvádzanej tabuľke sú iba vybrané faktory, ktoré môžu zvyšovať stav aktivácie zvierat. Veľa negatívnych faktorov veľmi významne ovplyvňuje fyziologické procesy, ktoré vo svojom dôsledku zhoršujú produkčné a reprodukčné ukazovatele zvierat.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 2.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down